Zamknij

To jej zawdzięczamy weto prezydenta? Wymowne słowa Andrzeja Dudy

Redakcja
24.07.2017 12:50
To jej zawdzięczamy weto prezydenta? Wymowne słowa Andrzeja Dudy
fot. Jan Bielecki/East News

3 razy weto - tego domagali się od prezydenta przeciwnicy reformy sądownictwa realizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzisiejsza decyzja Andrzeja Dudy wywołała zadowolenie znacznej części polskiego społeczeństwa oraz ogromne zdziwienie i nerwowość w obozie PiS. Do zawetowania ustaw o SN i KRS skłoniła prezydenta Zofia Romaszewska. Kim jest? 

Irena Zofia Romaszewska od 2015 roku pełni funkcję doradcy społecznego prezydenta RP. W trakcie swojego przemówienia to właśnie do jej osoby odwołał się Andrzej Duda.

Zobacz także

- Odbyłem wiele konsultacji z prawnikami, socjologami, filozofami, politykami, ale przede wszystkim rozmawiałem z panią Zofią Romaszewską. Powiedziała tak: ja żyłam w państwie, w którym prokurator generalny miał silną pozycję i nie chcę do takiego państwa wracać. Jeśli do tego dodamy, że nie było postanowienia, że prokurator generalny będzie decydował, kto może być sędzią Sądu Najwyższego, a kto nie, nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny mógł ingerować w pracę SN, nie wspomnę już o sędziach, nie wolno do tego dopuścić - mówił prezydent.

Czy Andrzej Duda przestraszył się protestów? Dyskutuj w serwisie Mam Zdanie

Zofia Romaszewska i jej mąż Zbigniew to legendy demokratycznej opozycji w czasach PRL. Wspólnie tworzyli i koordynowali działanie Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i Radia „Solidarność”. Zadaniem biura była pomoc osobom represjonowanym przez komunistyczne władze. 

W okresie stanu wojennego uniknęła internowania. Od 1986 do 1989 roku działała w Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”, którą kierował jej mąż. 

RadioZET.pl/DG