Zamknij

Klepackiej odebrano tytuł honorowego członka Związku Żołnierzy AK. „Rażąco naruszono nasz statut”

05.06.2019 12:30
Klepackiej odebrano tytuł honorowego członka Związku Żołnierzy AK. „Rażąco naruszono nasz statut”
fot. Piotr Molecki/East News

Prezes okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej bezprawnie nadał Zofii Klepackiej tytuł honorowego członka tej organizacji. Jak oświadczył rzecznik związku, Tadeusz Filipowski, wobec Mirosława Widlickiego zostaną wyciągnięte „daleko idące” konsekwencje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik organizacji komentował zaistniałą sytuację w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zobacz także

„Rażąco naruszono nasz statut”

Jak stwierdził Filipkowski, odznaczenie zostało przyznane wbrew zasadom zapisanym w  statucie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zdaniem rzecznika i zarządu związku „rażąco go naruszono”.

Zobacz także

– Rażąco naruszono nasz statut. Honorowym członkiem może zostać osoba szczególnie zasłużona dla Polski, a tytuł nadaje zjazd delegatów, a nie jednoosobowo lokalny prezes. Nie spełniono tych warunków. Przykro mi, ale ten tytuł jest nieważny. Pani Klepacka nie jest honorowym członkiem naszej organizacji – mówił WP Filipkowski. Jak dodał, „wiele osób jest oburzonych tym, co się stało”.

Zapowiedział również, że wobec Widlickiego zostaną wyciągnięte „daleko idące” konsekwencje.

– Decyzja zapadnie w ciągu kilku dni wobec osoby, która samowolnie przyznała ten tytuł. Złamał nasz statut, który jest dla nas jak konstytucja, a my konstytucji nie zwykliśmy łamać – ogłosił rzecznik.

Zobacz także

Związek wydał również oświadczenie w tej sprawie, które możemy przeczytać na oficjalnej stronie organizacji.

„Nie została Pani Członkiem Honorowym naszego Związku”

„Powyższe nadanie tego zaszczytnego tytułu nastąpiło z rażącym naruszeniem naszego statutu. Bowiem stosownie do treści §9 ust.3 statutu Członkiem Honorowy może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla Rzeczypospolitej lub dla Związku. Jak również zostały naruszone procedury jego przyznania, ponieważ zgodnie z §11 ust.2 statutu, taką godność nadaje Zjazd Delegatów na wniosek Zarządu Głównego” – napisano w komunikacie.

Zobacz także

„Wobec powyższego niezachowanie przez nadającego tytuł, przesłanek materialnych i formalnych przewidzianych statutem stanowi rażące naruszenie prawa i z mocy niego jest nieważne” – podkreślili autorzy oświadczenia.

Zobacz także

„Niniejszym pismem informuję również zainteresowaną, że bezprawne decyzje podjęte przez osoby do tego nieuprawnione, nie wywołały skutków prawnych bowiem nie została Pani Członkiem Honorowym naszego Związku. Za podjęte nieodpowiedzialne działania przez Zarząd Okręgu możemy jedynie Panią przeprosić” – podsumowano. Pod listem podpisali się rzecznik Tadeusz Filipkowski i sekretarz ZG ŚZZAK, Wojciech Parzyński.

Atak na społeczność LGBT

Przypomnijmy, że windsurferka Zofia Klepacka decyzją prezesa okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymała tytuł honorowego członka organizacji. Podczas uroczystości wręczenia odznaczenia, Widlicki odwoływał się do „patriotycznej postawy” Klepackiej i jej zaangażowania w wychowanie szkolne dzieci.

Zobacz także

Sportsmenka tak naprawdę została wyróżniona po tym, jak skrytykowała przyjętą przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego kartę LGBT. Windsurferka otwarcie atakowała społeczność LGBT, a jej wypowiedzi potępiło wiele osób ze świata mediów, polityki i kultury.

RadioZET/wp.pl/armiakrajowa.org.pl

C