Zamknij

Oddali hołd Marii Kaczyńskiej. Żółte tulipany przed Pałacem Prezydenckim

Redakcja
13.04.2018 15:06
Żółte tulipany
fot. PAP

Przed Pałacem Prezydenckim ułożono żółte tulipany, aby uczcić pamięć pierwszej damy Marii Kaczyńskiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Trumna z ciałem pierwszej damy została przywieziona do Pałacu Prezydenckiego 13 kwietnia 2010 r. o godz. 12. Tego dnia osoby żegnające Marię Kaczyńską ułożyły na Krakowskim Przedmieściu żółte tulipany — jej ulubione kwiaty. W późniejszych latach składanie tulipanów przed Pałacem Prezydenckim przerodziło się w tradycję.

W tym roku kwiaty złożyli m.in.: szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski oraz doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. Po obu stronach chodnika na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Pałacu tulipany układały także osoby prywatne.

zet2

Do składania tulipanów zachęca co roku redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.

— Każdego roku 13 kwietnia spotykamy się tu, bo chcemy uczcić prawdziwą damę — mówił w piątek podczas składania tulipanów na Krakowskim Przedmieściu Sakiewicz.

— Można powiedzieć, że to dzisiaj już jest dzień damy, wielkiej damy Marii Kaczyńskiej, która kochała kwiaty, kochała Polskę — dodał. Tłumaczył, że „to skojarzenie — piękno i jednocześnie uczucia dla ojczyzny — wyrażają się w tym złożeniu tulipanów”. Jego zdaniem „ten zwyczaj powinien zostać, on jest pozytywnym zwyczajem, to nie jest żałoba, to jest radość z bycia Polakiem, z pamiętania o wielkiej osobie”.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią; polska delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W 2008 r. Holender Jan Ligthart nazwał na cześć Marii Kaczyńskiej kremowo-żółtą odmianę tulipanów. Są one długie na 50 cm; termin ich kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Stworzenie tej odmiany zajęło słynnemu hodowcy 18 lat.

RadioZET.pl/pap/maal