Żona Ryszarda Kalisza skazana. Usłyszała wyrok za jazdę po pijanemu

10.09.2019 18:15
Dominika Kalisz

Żona Ryszarda Kalisza usłyszała wyrok za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Sąd Rejonowy dla Warszawy Żoliborza w Warszawie wymierzył Dominice K. karę 1,5 roku ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak informuje ''Wirtualna Polska'', w ramach wyroku Dominika K. ma wykonywać nieodpłatną, kontrolowaną pracę na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Poza wyrokiem ograniczenia wolności otrzymała też czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

"Musi również zapłacić 6 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym" - pisze wp.pl. Wyrok wymierzył Sąd Rejonowy dla Warszawy Żoliborza w Warszawie.

Zapytany przez Polską Agencję Prasową o tą sprawę Ryszard Kalisz odpowiedział, że nie będzie komentować wyroku.

Żona Ryszarda Kalisza skazana za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Jak informowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie akt oskarżenia wobec żony polityka obejmuje zdarzenia z 15 lutego br. Z ustaleń śledczych wynika, że Dominika K. prowadziła samochód na terenie stacji benzynowej w stanie nietrzeźwości. Wykonane na miejscu zdarzenia badanie, wykazało 2,5 promila alkoholu we krwi kobiety. "W toku postępowania ustalono, że Dominika K. odebrała syna z przedszkola, a następnie pojechała wraz z dzieckiem na stację benzynową, aby skorzystać z myjni. Pracownicy stacji zgłosili Policji, że Dominika K. może znajdować się w stanie nietrzeźwości" - przekazała warszawska prokuratura okręgowa.

Podczas pierwszego przesłuchania Dominika K. przyznała się do winy i złożyła wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, jednak po ogłoszeniu zarzutów K. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i zaprzeczyła, że była pod wpływem alkoholu.

Jak przekazywała prokuratura okręgowa w postępowaniu ustalono, że Dominika K. prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości, w którym znajdował się jej małoletni syn, naraziła dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. "Obniżenie sprawności motorycznej wywołane wysokim stężeniem alkoholu w organizmie Dominiki K. (1,21 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu odpowiada 2,5 prom. alkoholu we krwi) kierowanie pojazdem w godzinach szczytu po warszawskich arteriach spowodowało, że jej syn znalazł się w sytuacji faktycznie zagrażającej jego zdrowiu" - uzasadniła prokuratura.

Zobacz także

Ostatecznie "Prokuratura Okręgowa w Warszawie, w dniu 14 sierpnia 2019 r., skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Żoliborza akt oskarżenia przeciwko Dominice K". "Została oskarżona o prowadzenie w dniu 15 lutego 2019 r., na terenie stacji benzynowej w Warszawie, samochodu w stanie nietrzeźwości i narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu małoletniego syna".

Prokuratura zwróciła też uwagę, że Dominika K. wykonuje zawód adwokata. W związku z tym, warszawska prokuratura okręgowa przekazała materiały ze sprawy Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie. Dominice K. grożą kary dyscyplinarne takie jak: nagana, upomnienie, kara pieniężna, czy zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od trzech miesięcy do pięciu lat, czy wydalenie z adwokatury.

Jeszcze w marcu Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie wydał zarządzenie o przeprowadzeniu czynności sprawdzających wobec Dominiki K. W konsekwencji, w lipcu, rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie w tej sprawie.

RadioZET.pl/wp.pl/PAP