Żonaci mężczyźni zastąpią księży w Polsce? Mogą, ale bez zgody żony się nie obejdzie

Redakcja
05.02.2019 13:51
Żonaci mężczyźni zastąpią księży w Polsce? Mogą, ale bez zgody żony się nie obejdzie
fot. shutterstock.com

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wprowadził w swojej diecezji diakonat stały. Oznacza to, że po przyjęciu święceń diakonatu żonaci mężczyźni będą mogli udzielać chrztu, komunii, ślubów, a także wygłaszać kazania. Jak podkreśla rzecznik kurii, diakonat stały jest pewną nowością w Polsce, ale w Europie Zachodniej jest już popularny.

W niedzielę na mszach w łódzkich kościołach odczytano dekret arcybiskupa Grzegorza Rysia wprowadzający funkcję diakona stałego. Od teraz będą mogli ją pełnić nawet żonaci mężczyźni.

Jak wyjaśnia ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej, uprawnienia diakona stałego nie różnią się znacznie od tych, które przysługują diakonom przygotowującym się do przyjęcia święceń kapłańskich.

Zobacz także

Czego więc nie może diakon stały? Przede wszystkim sprawować mszy św., spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych – to zarezerwowane jest dla księży. W wielu innych funkcjach może go zastąpić: „w czasie mszy św. czytać Ewangelię, mówić kazanie i udzielać Komunii świętej. Poza tym może udzielać sakramentu chrztu św., błogosławić związki małżeńskie, odprawiać pogrzeb oraz zajmować się posługą charytatywną na terenie parafii”.  

Ale to nie takie proste, bo do tego konieczne jest odpowiednie przygotowanie teologiczne i liturgiczne, co zajmuje kilka lat.

Kto może zostać diakonem stałym?

Żeby przyjąć święcenia diakonatu, trzeba mieć skończone 35 lat. Co więcej, jeśli mężczyzna jest żonaty, musi przedstawić pisemną zgodę żony. Potrzebne będzie też: pisemna opinia miejscowego proboszcza i życiorys uwzględniający zdobytą formację i zaangażowanie w życie Kościoła. „Po przedstawieniu tych dokumentów kandydat udaje się wraz z proboszczem na rozmowę z abp. Rysiem. Jeśli po takiej rozmowie arcybiskup dojdzie do wniosku, że ten człowiek może przyjąć świecenia, kandydat zgłasza się do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej i tam podejmuje studia teologiczne” – zaznaczył ks. Kłys.

Jak podkreśla, w Polsce diakonat stały wciąż jest pewną nowością, ale taką funkcję można już pełnić nie tylko w Łodzi. Diakoni stali działają już m.in. w diecezji katowickiej czy warszawskiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wyborcza.pl/PAP/MK