Zamknij

"Zostałeś skierowany na kwarantannę". Polacy otrzymują masowo SMS-y, sanepid ostrzega

24.09.2021 12:22

"Zostałeś skierowany na kwarantannę" - Polacy otrzymują masowo SMS-y o takiej treści. Ministerstwo Zdrowia i GIS ostrzegają, że wiadomości są fałszywe i stanowią nową metodę internetowych oszustów. 

GIS
fot. Lukasz Solski/East News

Fałszywe SMS-y o treści "zostałeś skierowany na kwarantannę" to cyberatak i próba wyłudzenia danych osobowych - ostrzega na Twitterze Główny Inspektor Sanitarny wraz z resortem zdrowia.

"Zostałeś skierowany na kwarantannę". To oszustwo

''Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy «Kwarantanna», zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

"Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron" – przestrzega GIS.

Jak sprawdzić informację o kwarantannie?

Informacja o objęciu kwarantanną jest rejestrowana w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia. Status związany z kwarantanną można sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKE). Dostępna jest również całodobowa infolinia do kontaktu z inspekcją sanitarną: 22 25 00 115.

Kwarantanna osoby skierowanej na badanie trwa od dnia wystawienia skierowania przez lekarza do czasu uzyskania wyniku ujemnego. W nowych przepisach doprecyzowano, że nie trwa dłużej niż 10 dni. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się:

  • u osób objawowych - 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
  • u osób bezobjawowych - 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).

RadioZET.pl/GIS/PAP