Zrabowane przez nazistów dzieła wróciły do Polski

Redakcja
27.02.2017 19:15
Kraków
fot. PAP

XVIII-wieczna mapa Rzeczpospolitej Obojga Narodów, akwarela Julii Potockiej z XIX w. oraz rysunek Krakowa w czasach renesansu – te, zrabowane w czasie II wojny światowej dzieła sztuki, powróciły do Małopolski. Ofiarodawca apeluje do Niemców, by podążyli jego śladem.

Do przekazania prac doszło w niedzielę w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie – poinformował w poniedziałek dziennikarzy rzecznik prasowy małopolskiego wojewody Krzysztof Marcinkiewicz.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Dzieła sztuki ofiarował Skarbowi Państwa Austriak Horst von Waechter, syn nazistowskiego zbrodniarza gen. Otto von Waechtera. To prace, które rodzice Horsta wywieźli z Polski w czasie II wojny światowej. - Na uwagę zasługuje fakt, że Horst von Waechter dobrowolnie przekazał te dzieła Polsce. Uczynił to na prośbę swojego ojca, jednak wbrew woli części rodziny – powiedziała zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Anna Włodarczyk.

Horst von Waechter zaapelował do Niemców posiadających zrabowane dzieła sztuki, by podążali jego śladem.

Prace są w urzędzie wojewódzkim, prawdopodobnie jeszcze we wtorek trafią do pracowni konserwatora zabytków, gdzie zostaną poddane wnikliwej analizie. Później znajdą stałe miejsce w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wojewoda Małopolski Józef Pilch ocenił, że powrót dzieł sztuki do Skarbu Państwa jest ważnym momentem w kilkudziesięcioletnim wysiłku Polaków w odzyskaniu zrabowanych arcydzieł i wyraził nadzieję, że inni potomkowie nazistów wezmą przykład z von Waechtera.

Horst, syn Otto, utrzymuje, że jego ojciec nie był złym człowiekiem i że podczas wojny uratował wiele osób. Horst pierwsze lata życia spędził w Krakowie, gdzie mieszkał z ojcem. Na stałe mieszka w Austrii, w zamku Hagenberg. Ma blisko 80 lat. Prowadzi korespondencję z pracownikami IPN, których próbuje przekonać o niewinności swojego ojca.

Dzieła powróciły do Polski dzięki staraniom Magdaleny Ogórek, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Muzeum Narodowego w Krakowie i Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

RadioZET.pl/PAP/DG