Zamknij

Zrobili niewolnice seksualne nawet z dziewczynek. "Gwałcili, nikogo nie oszczędzając"

30.09.2022 23:30

Dżihadyści zrobili niewolnice seksualne z Jezydek, które porwali w Iraku w 2014 roku. O cierpieniach kobiet i dziewczynek z Sindżaru, które bojownicy ISIS traktowali gorzej niż zwierzęta, opowiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską dokumentalistka Hanna Polak.

Nadia Murad Basee i Lamiya Aji Bashar - Jezydki, które uciekły z niewoli ISIS
fot. 'Alfred Photo/SIPA/SIPA/East News/Na zdj. Nadia Murad Basee i Lamiya Aji Bashar - Jazydki, które uciekły z niewoli ISIS

Polska reżyserka nakręciła wstrząsający dokument “Anioły Sindżaru”, który będzie można obejrzeć na HBO. Film opowiada o Jezydkach, które zostały porwane przez bojowników ISIS z miasta w północnym Iraku, które najechali 3 sierpnia 2014 roku. Zgładzono wówczas 10-12 tysięcy ludzi. 

Z porwanych kobiet i dziewczynek, których było około sześciu tysięcy, bojownicy zrobili służące i niewolnice seksualne. - Bojownicy islamscy sprzedawali Jezydki na targu niczym niewolnice albo ciągnęli losy, jak na loterii, który weźmie którą do domu. Dziewczyny opowiadały mi, że były traktowane jak przedmiot, którego ktoś próbuje się pozbyć po zużyciu. Jak śmieci, których ktoś chce się pozbyć, przekazując je dalej bądź odsprzedając – jedna z nich przeszła przez 15 dżihadystów - powiedziała Wirtualnej Polsce Hanna Polak.

Hanna Polak o cierpieniach Jezydek. "Gwałcono nawet dziewczynki"

Bojownicy zgotowali kobietom i dzieciom piekło. - Były bite, gwałcone i poniżane. Trzymano je za kratami, traktując gorzej niż zwierzęta. Małe dziewczynki były gwałcone, a nastoletni chłopcy wcielani do armii ISIS, gdzie za pomocą prania mózgu zmuszano ich do akcji samobójczych - opowiadała polska reżyserka. 

Polak opisała też w jaki sposób bojownicy wykorzystywali religię, by uzasadnić swoje okrucieństwa. - Przywódcy duchowi ISIS wydali specjalne fatwy – orzeczenia oparte na wyrwanych z kontekstu cytatach z Koranu – z których wynikało, że dla Jezydek, jako niewiernych i nieczystych, nie będzie niczego lepszego niż islamizacja. To, że przejdą nas islam, miało być dla nich zbawienne. Więc uczono je modlitwy, cytowano im Koran, a potem gwałcono - powiedziała Polak.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska