Zamknij

Przedstawiciele miast apelują do Dudy. Chodzi o nowy kodeks wyborczy

Redakcja
15.01.2018 15:22
Duda
fot. PAP

Związek Miast Polskich apeluje do Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał nowego prawa wyborczego. Część z przyjętych przez parlament zapisów może być niekonstytucyjnych - ostrzegają samorządowcy. Sami zamówili opinie prawne, przytaczają także wcześniejsze wyroki Trybunału Konstytucyjnego na poparcie swoich racji.

Zagłosuj

Uważasz, że zmiany w prawie wyborczym idą w dobrym kierunku?

Liczba głosów:

Samorządowcy za niezgodne z Konstytucją uważają przede wszystkim ograniczenie kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do zaledwie dwóch. Nie kwestionują samej zasadności tej zmiany, ale przypominają, że to ograniczenie biernego prawa wyborczego i nie można go wprowadzić jedynie ustawą - w tym celu należałoby bowiem zmienić Konstytucję.

Zobacz także

Przedstawiciele miast polskich wskazują także na to, że parlament przerzucił wszystkie koszty przeprowadzenia wyborów na samorządy, na co tym może nie wystarczyć pieniędzy. Wreszcie, kwestionują także skład komisji wyborczych, w których partie będą miały zapewnioną reprezentację, a inne komitety już nie.

Nowe prawo wyborcze zostało przegłosowane ostatecznie przez parlament w zeszłym tygodniu. Zmiany trafiły teraz do prezydenta i czekają na jego decyzję.

Zobacz także

RadioZET.pl/JoK/MP