Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Przedstawiciele miast apelują do Dudy. Chodzi o nowy kodeks wyborczy

15.01.2018 15:22
xxx wiadomosci

Związek Miast Polskich apeluje do Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał nowego prawa wyborczego. Część z przyjętych przez parlament zapisów może być niekonstytucyjnych - ostrzegają samorządowcy. Sami zamówili opinie prawne, przytaczają także wcześniejsze wyroki Trybunału Konstytucyjnego na poparcie swoich racji.

Duda fot. PAP
Zagłosuj

Uważasz, że zmiany w prawie wyborczym idą w dobrym kierunku?

Samorządowcy za niezgodne z Konstytucją uważają przede wszystkim ograniczenie kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do zaledwie dwóch. Nie kwestionują samej zasadności tej zmiany, ale przypominają, że to ograniczenie biernego prawa wyborczego i nie można go wprowadzić jedynie ustawą - w tym celu należałoby bowiem zmienić Konstytucję.

Przedstawiciele miast polskich wskazują także na to, że parlament przerzucił wszystkie koszty przeprowadzenia wyborów na samorządy, na co tym może nie wystarczyć pieniędzy. Wreszcie, kwestionują także skład komisji wyborczych, w których partie będą miały zapewnioną reprezentację, a inne komitety już nie.

Nowe prawo wyborcze zostało przegłosowane ostatecznie przez parlament w zeszłym tygodniu. Zmiany trafiły teraz do prezydenta i czekają na jego decyzję.

RadioZET.pl/JoK/MP

Oceń