Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zamiast pilnować Sejmu, są na chorobowym. Związkowcy piszą do MSWiA ws. policjantów na L4

26.07.2018 15:33
xxx wiadomosci

80 policjantów warszawskiego oddziału prewencji przebywa na L4. Miało się to stać po ostatnich demonstracjach – pisze w liście do ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów. Jego przedstawiciele uważają, że funkcjonariusze skarżą się na upolitycznienie ich roli, nie czują się bezpieczni, a ich rodziny stają się ofiarą hejtu.

Policja fot. Jakub Wosik/East News

Komenda Stołeczna Policji nie zamierza jednak wyjaśniać tego problemu, ponieważ nie ma sygnałów od związkowców bezpośrednio związanych ze sprawą, czyli tych z oddziałów prewencji.

– Poza tym 80 to nie jest duża liczba. Na co dzień spośród 1200 policjantów na zwolnieniach lekarskich średnio przebywa 60 osób – mówi Radiu ZET Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji. 

– U podstaw tych decyzji leżą tylko i wyłącznie przyczyny zdrowotne. Tłumaczenie tego w inny sposób to próba wciągnięcia policjantów w debatę polityczną – dodaje.

Z kolei ci związkowcy NSZZ w liście do ministra Joachima Brudzińskiego piszą, że coraz powszechniejsze są ataki na policjantów i ich rodziny, a funkcjonariuszy zabezpieczających demonstracje nazywa się „bandytami działającymi na zlecenie władzy”. To wszystko w połączeniu z niskimi zarobkami może doprowadzić do wypowiadania posłuszeństwa. Dlatego też związkowcy chcą pilnie spotkać się w tej sprawie z ministrem.

RadioZET.pl/NaTa/MP

Oceń