Zamknij

Związki partnerskie? Schetyna: jak wygramy, to uchwalimy

08.04.2019 11:50
Związki partnerskie? Schetyna: jak wygramy, to uchwalimy
fot. East News

– Jestem przekonany, że jeśli wygramy wybory, to uchwalimy związki partnerskie. [...] Klimat społeczny się zmienił, Polska dojrzała do związków partnerskich, społeczeństwo przyzwyczaja się do tego, że to jest coś normalnego – mówił lider PO Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla „Newsweeka”.

Jaki pomysł na Polskę ma PO? – Oprócz odebrania władzy PiS, chodzi o państwo solidarne – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna.

Solidarne, ale takie, w którym napędzają kraj głównie ci, którzy pracują. Państwo pomocy rodzinie, ale świadome, że są różne modele rodziny, od samotnej matki z dzieckiem zaczynając. Państwo dumne z tradycji, ale patrzące w przyszłość. Promujące patriotyzm, ale nie nacjonalizm. To jest ten wielki wybór, który proponujemy Polakom.

Grzegorz Schetyna

Te bardziej konkretne propozycje mają zostać przedstawione dopiero przed wyborami parlamentarnymi, choć lider PO zapewniał, że już teraz kilku rzeczy można być pewnym.

Jeśli wygramy wybory, to Polacy muszą mieć pewność, że pieniądze trafiają do naprawdę potrzebujących.

Ale Schetyna przekonywał też, że celem PO jest też obrona słabszych. „Przed kampanią samorządową ustaliliśmy, że Rafał Trzaskowski podpisze deklarację LGBT+ po wyborach. W sytuacji, gdy Jarosław Kaczyński zaatakował mniejszości seksualne, zaczął straszyć gejami, seksualizacją dzieci, musieliśmy stanąć w obronie mniejszości” – mówił.

Zobacz także

Choć podczas swoich rządów PO nie zalegalizowała związków partnerskich, Schetyna zapewnia, że tym razem temat byłby brany pod uwagę.

Sprawa wróci po wyborach i jestem przekonany, że jeśli wygramy, to uchwalimy związki partnerskie.

Jak tłumaczył, „klimat społeczny się zmienił, Polska dojrzała do związków partnerskich, społeczeństwo przyzwyczaja się do tego, że to jest coś normalnego. Przecież  w większości będą z tego korzystać pary heteroseksualne”.

RadioZET.pl/Newsweek