Zamknij

Zwłoki trzech osób na granicy z Białorusią. "To najprawdopodobniej nielegalni imigranci"

19.09.2021 18:27
Straż Graniczna
fot. TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

Zwłoki trzech osób znaleziono w niedzielę (19 września) w rejonie przygranicznym z Białorusią - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura. 

Zwłoki trzech osób znaleziono w trzech różnych miejscach przygranicznych z Białorusią - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. - Wszystko wskazuje na to, że są to najprawdopodobniej nielegalni imigranci, jednak na tym etapie nie będziemy udzielać jakichkolwiek informacji. Czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Straż Graniczna uratowała uchodźców, którzy utknęli na bagnach

Wcześniej na radiozet.pl informowaliśmy, że Straż Graniczna na bagnach w gminie Michałowo na Podlasiu znalazła i uratowała ośmioro uchodźców. Ludzie ci byli wycieńczeni, wyziębieni, nie mieli siły dalej iść.

- Dwie kobiety i pięciu mężczyzn trafiło do szpitala, wymagają pomocy lekarskiej. Opieki lekarskiej nie wymagała jedna kobieta, jest w naszej placówce - powiedziała reporterce Radia ZET Annie Józefowicz rzeczniczka SG. Jedną z kobiet, w stanie hipotermii, zabrał śmigłowiec LPR. Pozostałych odwiozły karetki pogotowia.

Rekordowa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy

W sobotę Straż Graniczna odnotowała na granicy polsko-białoruskiej rekordową liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy. - Było ich aż 324. Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli - podkreśliła ppor. Anna Michalska. 

Dodatkowo rzeczniczka SG wskazała, że ostatniej doby funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. - Był to obywatel Uzbekistanu i obywatel Gruzji - podała. Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,8 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

RadioZET.pl/PAP