Zamknij

ZUS walczy z fałszymi zwolnieniami lekarskimi

Redakcja
10.05.2017 17:38

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze wzmożoną czujnością kontroluje lekarskie zwolnienia. Okazuje się, że L4 są wciąż regularnie nadużywane. W ciągu czterech miesięcy tego roku ZUS zakwestionował ponad tysiąc zwolnień!

ZUS walczy z fałszymi zwolnieniami lekarskimi
fot. East News

Z informacji ZUS wynika, że osoby korzystające z L4 w tym samym czasie świadczą swoje usługi w innym zakładzie pracy lub wykonują czynności przydomowe, tj. remont mieszkania lub praca w ogrodzie.

Jak dodaje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, duża część osób w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim udaje się na zagraniczne wakacje. Informacje o takich przypadkach wpływają do centrali ZUS od osób trzecich. Relaksujących się ''chorych'' zdradzają wpisy i zdjęcia z facebookowych kont.

 

Nadużywanie zwolnień lekarskich jest kolejnym powodem to wszczęcia procedury kontroli przez urzędników zakładu. Ta sama formalność dotyczy lekarzy. Jeśli ZUS zauważy, że nadużywa on wypisywania druków L4, może pozbawić go tego prawa.

Możliwość kontroli zwolnienia posiada zarówno ZUS, jak i sam pracodawca pod warunkiem, że zatrudnia co najmniej 20 osób.

RadioZET.pl/IAR/DG