Zamknij

Te rodziny muszą zwrócić 500 plus. Mają na to 30 dni!

Redakcja
09.09.2017 12:13
Te rodziny muszą zwrócić 500 plus. Mają na to 30 dni!
fot. East News

Urzędnicy żądają zwrotu pieniędzy pobranych z programu Rodzina 500 plus. Powód? Przekroczenie kwoty 800 zł dochodu na osobę w rodzinie po podjęciu pracy. 

Zagłosuj

Czy pobierasz świadczenie Rodzina 500 plus?

Liczba głosów:

Rodziny, które niesłusznie pobierały pieniądze z rządowego programu, zmuszone są zwrócić otrzymane świadczenie. Decyzje w tej sprawie wydają miejscowe ośrodki pomocy społecznej. Jak informuje ''Rzeczpospolita'', Ministerstwo Rodziny i Pracy nie wie, jakich przypadków dotyczą zwroty świadczeń 500+. Jednak ich liczba zaskakuje! 

Zobacz także

Jak mówią urzędnicy MOPS-ów, najczęstsze powody, dla których ośrodki żądają zwrotu nienależnie wypłaconego wsparcia to niezgłoszenie podjęcia pracy i zmiana wysokości dochodu na osobę w rodzinie. W samych Katowicach MOPS wydał już 129 decyzji w tej sprawie - podaje ''Dziennik Zachodni''.

Osoby, które otrzymały decyzję o zwrocie pieniędzy, muszą tego dokonać w ciągu 30 dni. – W przypadku nie zwrócenia pieniędzy w terminie, kwota należna do zwrotu będzie potrącana z bieżąco wypłacanych świadczeń wychowawczych lub świadczeń rodzinnych, a w przypadku braku takiej możliwości następuje egzekucja należności w trybie administracyjnym – tłumaczy na łamach ''Dziennika Zachodniego'' Bogumiła Podgórska.

Zobacz także

Warunkiem otrzymania 500 zł na dziecko co miesiąc jest posiadanie co najmniej dwójki niepełnoletnich dzieci. Świadczenie na pierwsze dziecko jest wypłacane pod warunkiem, że dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł (1200 zł w przypadku dzieci niepełnosprawnych). W przypadku dwójki lub większej ilości dzieci, dochód na osobę nie ma znaczenia. Prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/Dziennik Zachodni/DG