Zamknij

Nie ma litości. Rodziny muszą oddać pieniądze z 500 plus

Redakcja
13.03.2018 19:42
Rodzina 500 plus
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Polskie rodziny muszą oddać pieniądze z rządowego programu ''Rodzina 500 plus''. Powód? Tysiące osób zataiło informacje o zmianie swojej sytuacji finansowej. Jak informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, z 500 plus bezprawnie pobrano około 48 mln złotych. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Pobierasz świadczenie ''Rodzina 500 plus''?

Liczba głosów:

Świadczenie wychowawcze w programie 500 plus przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Kiedy można dostać 500 zł na pierwsze dziecko? W przypadku jedynaka, aby otrzymać 500 zł na dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kryterium dochodowe wzrasta do 1200 zł na członka rodziny.

Zwroty z 500 plus

Na jakiej podstawie rodziny muszą zwrócić otrzymane pieniądze? Każdy, kto zapomniał poinformować urząd o zmianie swojej sytuacji finansowej, musi dokonać zwrotu świadczenia 500 plus. Wiele rodzin zapomina, że świadczenie nie jest przyznawane raz na zawsze. Gdy rodzina przestaje spełniać określone w ustawie kryteria, urząd cofa decyzję o wypłacie 500 plus. 

- Jest to kwestia niefrasobliwości, pewnej niewiedzy, część z tych przypadków to są ludzie, którzy niespecjalnie chcieli się przyznawać do tego, że mieli dochody dodatkowe - mówił w rozmowie z reporterką programu "Polska i Świat" w TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz także

W Lublinie wydano dotychczas 201 prawomocnych decyzji zobowiązujących do zwrotu pieniędzy z programu ''Rodzina 500 plus''. Mieszkańcy stolicy województwa lubelskiego muszą oddać około 389 tys. zł.

Gdańskie Centrum Świadczeń 500 plus wydało 174 decyzje orzekające o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. - Aktualnie weryfikujemy kolejnych 70 przypadków, w których zachodzi prawdopodobieństwo nienależnie pobranych świadczeń – wyjaśnia w rozmowie z portalem Money.pl Arkadiusz Kulewicz.

Wniosek 500 plus. Jak wypełnić wniosek o 500+? [WZÓR]

RadioZET.pl/Business Insider,Money/DG