Zybertowicz: Między PiS a Andrzejem Dudą jest pewien rozwiew

Redakcja
27.04.2018 09:38
Zybertowicz: Między PiS a Andrzejem Dudą jest pewien rozwiew
fot. Radio ZET

Między PiS a Andrzejem Dudą jest pewien rozwiew. Nieobecność polityków PiS na konwencji prezydenta to nieroztropność - powiedział prof.  Andrzej Zybertowicz.

- Nie wiem i sam się zastanawiam. Myślę, że to nie jest roztropne – mówi gość Radia ZET prof. Andrzej Zybertowicz, pytany przez Konrada Piaseckiego o to, dlaczego politycy PiS nie chcieli wziąć udziału na prezydenckiej konwencji konstytucyjnej.

Zdaniem doradcy Andrzeja Dudy, politykom Prawa i Sprawiedliwości, którzy „zmagają się z zarzutami naruszenia konstytucji i niskiego poziomu legitymizacji rządów, przydałaby się bardzo informacja, jaki procent uprawnionych do głosowania głosowało w referendum konstytucyjnym w 1997 roku”.

Relacje Andrzej Duda-PiS?

- Jest pewien rozwiew wynikający z wymiaru konstytucyjnego – ocenia gość Radia ZET i dodaje, że „Andrzej Duda potrafi iść pod prąd”.

- Prezydent jest mniej >>pisowski<< nie tylko dlatego, że ma charakter człowieka samodzielnie reagującego w trudnych sytuacjach, ale również z faktu, że ten urząd wymaga takiej legitymizacji – komentuje profesor. Podkreśla także, że żeby rządzić Polską nie trzeba zdobyć 51 proc. głosów a żeby pełnić urząd głowy państwa – trzeba zjednać ponad połowę Polaków.

- Odpowiedzialność prezydenta i sposób komunikowania się z wyborcami i komunikowanie się ugrupowań rządzących jest innego typu – tłumaczy gość Radia ZET. Dodaje, że tutaj „pole odmiennego stosunku do elektoratu było od początku”.

Prof. Zybertowicz zdradza również, że kiedy pojawiły się pierwsze objawy różnicy zdań między Dudą a Macierewiczem, kiedy dziennikarze „nakręcali aurę skłócenia”, obawiał się, że poparcie dla prezydenta spadnie.

- Notowania rosły, bo spora część wyborców uznała, że prezydent występuje w roli bezpiecznika, który pluralizuje potencjał dobrej zmiany. W ten sposób jest lepsze reagowanie na bodźce społeczne – komentuje doradca prezydenta.

Gość Konrada Piaseckiego dodaje także, że czuje „słabość” do Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.

- Byłem kiedyś doradcą premiera Kaczyńskiego, teraz jestem doradcą obecnego prezydenta. Na tym polega fenomen Jarosława Kaczyńskiego, że jeśli ktoś policzyłby liczbę ciosów, które dostał w polityce i od życia, to uznałby, że jego już nie ma. Okazuje się, że jest człowiekiem, który rozdaje karty w bardzo poważnym europejskim kraju – tłumaczy prof. Andrzej Zybertowicz.

RadioZET.pl/maal