Zamknij

Zamachy to efekt nieudanej integracji wielokulturowej. Chrześcijaństwo i islam nie potrafią się dogadać

Redakcja
05.06.2017 08:05
Zybertowicz: zamachy to efekt nieudanej integracji wielokulturowej
fot. Youtube

W ramach budowania społeczeństw wielokulturowych nie udało się zintegrować środowisk cywilizacji chrześcijańskiej i islamskiej. Demokracja liberalna nie spełniła obietnicy równych szans –- ocenia doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, wskazując na przyczyny zamachów w Europie.

Komentując ostatnie zamachy w Europie prof. Zybertowicz powiedział PAP, że zdaniem niektórych analityków "mamy do czynienia z przemyślanym planem tzw. państwa islamskiego i środowisk wspierających agresywny islam, który polega na tym, żeby poprzez serię zamachów wzbudzić w etnicznych mieszkańcach Europy poczucie bezradności państwa i doprowadzić do tzw. syndromu Barucha Goldsteina".

Zobacz także

Baruch Goldstein był żydowskim osadnikiem, który w 1994 r. otworzył ogień do Palestyńczyków modlących się w meczecie Ibrahima w Hebronie, zginęło wówczas niewinnych 29 osób. Goldstein stał się bohaterem ultranacjonalistycznego ruchu osadników, natomiast skrajne ugrupowanie palestyńskie Hamas głosiło, że po tej masakrze postanowiło dokonywać samobójczych zamachów na terytorium Izraela i zabijać izraelskich cywilów. - Ten schemat zdaje się wyjaśniać, na czym polega pewna perwersyjna, zabójcza, mordercza racjonalność ostatniej fali terroryzmu islamskiego. Chodzi o doprowadzenie obywateli państw Europy do poczucia desperacji, że jeśli nie wezmą sprawiedliwości we własne ręce i nie rozpoczną ataków na swoich sąsiadów z krajów islamskich, to ich państwo nic nie zrobi” –- powiedział prof. Zybertowicz.

Zobacz także

Doradca prezydenta ocenił, że dzięki polityce obecnego rządu realizacja takiego scenariusza w Polsce nie jest możliwa. Zaznaczył, że w kraju tak jednolitym etnicznie, kulturowo i religijnie nie ma zaplecza, żeby Państwo Islamskie mogło aktami terroru realizować taki scenariusz. - „Nie jesteśmy wolni od zagrożenia terroryzmem, bo jakiś szaleniec pod wpływem propagandy śmierci może się targnąć na swoje życie, zabijając niewinne osoby, ale dżihadyzm nie ma żadnego realnego scenariusza do realizacji w Polsce, ponieważ nie ma tu napięć kulturowych, które mogłyby zaowocować tego rodzaju syndromem Barucha Goldsteina” –- ocenił.

Zagłosuj

Uważasz, że Europa Zachodnia jest w stanie uporać się z problemem terroryzmu?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PAP/maal