Zamknij

Deszcz "dziwnych obiektów" spadł w Żywcu. Mieszkańcy nagrali tajemnicze zjawisko

24.08.2021 14:56

Mieszkańców Żywca zaintrygowały "dziwne obiekty", które spadały z nieba w niedzielę. Okazało się, że była to słoma uniesiona z pobliskich pól przez trąbę pyłową.

Trąba pyłowa w Żywcu
fot. YouTube/Stanisław Karcz/screen

Trąba pyłowa przeszła w niedzielę po południu nad dzielnicą Moszczanica w Żywcu. Był pogodny i słoneczny dzień, gdy z nieba nagle zaczęły spadać kępy słomy. Mieszkańcy byli zdumieni tym zjawiskiem.

Żywiec. Trąba pyłowa wytworzyła deszcz słomy

– Wysoko znad chmur bardzo wolno spadały dziesiątki dziwnych obiektów, które przy prawie bezwietrznej pogodzie nadlatywały z dużej wysokości, z kierunku północnego, z Pasma Magurki – opisywał pan Stanisław cytowany przez portal twojapogoda.pl. Mieszkaniec opublikował w sieci nagranie, na którym widać wspomniane „dziwne obiekty”.

Okazało się, że była to słoma. Dlaczego spadała z nieba? Za sprawą trąby pyłowej. Portal twojapogda.pl wyjaśnił, że "trąba pyłowa często pojawia się podczas bezwietrznej, pogodnej i ciepłej aury. Sam wir nie był zapewne zauważony, bo nie podrywał w powietrze kurzu, ale już słomę owszem, i to na znaczną wysokość kilkudziesięciu metrów. Zanim słoma opadła, minęło kilka minut".

Portal zwrócił też uwagę, że trąba pyłowa jest podobna wizualnie do trąby powietrznej, ale poza tym oba zjawiska istotnie się różnią. Trąba pyłowa nie powstaje z chmury burzowej, lecz w pogodny dzień, gdy grunt intensywnie ogrzewa się od promieni słonecznych. "Ma wówczas miejsce lokalna silna konwekcja, w wyniku której rodzi się niewielki ośrodek niżowy, który unosi pył i piasek, w ten sposób stając się widocznym" – czytamy na stronie portalu.

RadioZET.pl/twojapogoda.pl/"Gazeta Wyborcza"/oprac. AK