Zamknij

Alert RCB, mieszkańcy dostają SMS-y. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

04.12.2022 13:37

Mieszkańcy powiatu żywieckiego otrzymali w niedzielę SMS z alertem o bardzo złej jakości powietrza – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) na Twitterze. Centrum zaapelowało o rezygnację z aktywności na zewnątrz.

alert rcb smog
fot. Beata Zawrzel /REPORTER

Alert RCB - przekroczenia norm jakości powietrza. "4 grudnia prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" – brzmi komunikat RCB dla przebywających na Żywiecczyźnie.

Alert RCB. Przekroczenie norm jakości powietrza

W niedzielę o godz. 8. pomiar dokonany w Żywcu przy ul. Kopernika wykazał stężenie pyłu zawieszonego, czyli smogu, na poziomie 125 mikrogramów na metr sześc. Godzinę później wielkość ta wynosiła 108. Według norm Inspekcji Ochrony Środowiska, przy dobrej jakość powietrza wartość ta nie powinna przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

Pył zawieszony PM10, popularnie nazywany smogiem, to mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki mogą zawierać związki siarki, azotu, metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny.

Według Polskiego Alarmu Smogowego w 2021 r. Żywiec był jednym z tych miast, w których najdłuższej występował smog – 80 dni.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ Marek Szafrański (PAP)