Zamknij

Barbórka 2022 wypada w nietypowy dzień. Czy jest wtedy wolne?

01.12.2022 13:20

Barbórka 2022 w tym roku nie wypada w tygodniu, lecz na sam jego koniec - w niedzielę. W czasie tradycyjnego polskiego święta górników tego samego dnia celebrują także geolodzy i inne osoby, których zawody są powiązane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Czy Barbórka jest dniem wolnym od pracy?

Barbórka
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Barbórka to Dzień Górnika. Zazwyczaj święto rozpoczyna się poranną mszą świętą w kościele albo w cechowni, modląc się przy figurze św. Barbary - patronki górników, dobrej śmierci i trudnej pracy. Po nabożeństwie orkiestra górnicza odgrywa swój hymn, przechodząc po osiedlach, w których mieszkają górnicy oraz ich rodziny. Tego dnia odbywają się specjalne koncerty z okazji Barbórki, zabawy, w których biorą udział górnicze rodziny.

Barbórka 2022: Kiedy wypada?

Barbórka obchodzona jest zawsze 4 grudnia. W 2022 roku święto wypada w niedzielę. Warto podkreślić, że ten dzień jest wyjątkowy głównie na Śląsku, gdzie znajduje się najwięcej kopalń w Polsce.

Życzenia na Barbórkę - najpiękniejsze wierszyki i życzenia dla górników

Dzień przed świętem górników organizowane są wydarzenia tzw. karczm piwnych, które pojawiły się dopiero w latach 80.-tych ubiegłego wieku. Biorą w nich udział oczywiście górnicy, a także osoby związane z górnictwem. Poza tym w czasie Barbórki odbywają się turnieje Barbórkowe w hokeju na lodzie oraz przeprowadzany jest Rajd Barbórka.

Czy Barbórka jest dniem wolnym?

Niestety, Barbórka nie jest ustawowo wolnym dniem od pracy, o czym jest mowa w Ustawie o dniach wolnych od pracy.

Zgodnie z wierzeniem huczne bale organizowane w czasie Barbórki mają gwarantować pomyślną i szczęśliwą pracę górników przez cały kolejny rok. Dzień wcześniej przed Barbórką wypada Dzień Naftowca i Gazownika, który jeszcze w czasach PRL-u było świętowane razem z Dniem Górnika, czyli 4 grudnia.

RadioZET.pl