Zamknij

Okradł rodzinę z Ukrainy. Spalił ich paszporty i dokumenty

24.11.2022 13:51

Policjanci w Górze na Dolnym Śląsku zatrzymali mężczyznę, który w zuchwały sposób okradł pochodzącą z Ukrainy matkę z dwójką dzieci. Potem mężczyzna spalił w piecu paszporty i dokumentację medyczną jednego z dzieci, by w ten sposób zatrzeć ślady kradzieży.

Palenisko
fot. Policja Dolnośląska

W niedzielę 20 listopada tuż po godz. 4.00 rano do Komendy Powiatowej Policji w Górze przybiegła roztrzęsiona kobieta, która poinformowała, że nieznany mężczyzna chwilę wcześniej ją okradł. 38-letnia obywatelka Ukrainy wraz z synami w wieku 10 i 11 lat w dniu zdarzenia planowała powrót do swojego kraju - poinformował podkomisarz Ariel Bujak z Komendy Powiatowej Policji w Górze.

- Zamówiła taksówkę w celu transportu jej i dzieci do Leszna na dworzec kolejowy. W trakcie, gdy kobieta wynosiła swoje rzeczy przed posesję, w której dotychczas mieszkała, do jej syna podbiegł młody człowiek i próbował wyrwać mu plecak. Gdy to mu się nie udało ukradł stojącą obok torbę, w której znajdowały się pieniądze w kwocie 2,2 tys. dolarów i 200 euro, paszporty, bilety kolejowe, jedzenie przygotowane na drogę oraz cała dokumentacja medyczna jednego z chłopców, leczonego onkologicznie - powiedział policjant.

Okradł Ukrainkę i jej synów. Część rzeczy udało się odzyskać

Policjanci doprowadzili do ustalenia sprawcy, którym okazał się 18-letni mieszkaniec Góry – doskonale znany funkcjonariuszom z wcześniejszych konfliktów z prawem. Mężczyzna został zatrzymany i udało się odzyskać część skradzionego mienia.

Pieniądze ukradzione Ukraince

18-latek ukradł pieniądze kobiecie z Ukrainy

‧ fot. Policja Dolnośląska

- W trakcie dokładnego sprawdzania mieszkania i rzeczy osobistych młodego mężczyzny odzyskano pieniądze oraz przygotowaną żywność. Dokumentację onkologiczną, paszporty i inne dokumenty 18-latek zdążył spalić w piecu - powiedział policjant. Funkcjonariusze pomogli Ukraince odtworzyć tłumaczoną wcześniej w Polsce dokumentację onkologiczną jednego z synów.

palenisko

Złodziej spalił w piecu paszporty Ukraińców

‧ fot. Policja Dolnośląska

Śledczy skierowali do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec 18-latka w postaci tymczasowego aresztowania, jednak w konsekwencji procesu sąd uznał, że sprawca kradzieży szczególnie zuchwałej będzie musiał stawiać się trzy razy w tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Górze w ramach dozoru. Mężczyźnie grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP