Zamknij

Kraken już w Polsce. Potwierdzono pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa

24.01.2023 09:59

Kraken, najnowszy wariant koronawirusa, jest już w Polsce. Wirus w tej wersji wykryto u dwóch osób - informuje Wirtualna Polska. Doniesienia te potwierdza Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus
fot. Michał Żebrowski/East News

Kraken, najnowszy wariant koronawirusa w wersji XBB.1.5, został wykryty u dwóch osób. Taką informację potwierdziła w Ministerstwie Zdrowia Wirtualna Polska. Obydwa przypadki pochodzą z województwa łódzkiego. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KRAKEN - OBJAWY NOWEGO WARIANTU KORONAWIRUSA

Próbki pobrano na początku stycznia, a wyniki dostępne były w tym tygodniu. Jak zapewnił w rozmowie z WP minister zdrowia Adam Niedzielski, pacjenci już wyzdrowieli. Podkreślił jednocześnie, że "na ten moment COVID-19 nie stanowi dla Polski zagrożenia".

Kraken w Polsce. Pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa

- Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy - powiedział.

Według ekspertów najnowszy subwariant XBB.1.5 omikronu przenosi się nawet do 40 proc. szybciej niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2. W Stanach Zjednoczonych jest przyczyną ok. 40 proc. wszystkich zakażeń.

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/PAP