Zamknij

Masowe zatrucie salmonellą w szkole podstawowej w Leżajsku. "Źródło nieznane"

29.11.2022 10:34

Liczba osób zakażonych salmonellą w Leżajsku wzrosła do 51. Portal nowiny24.pl podał, że pierwsze objawy wystąpiły u uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Leżajsku. Dochodzenie epidemiologicznie nie wykazało jeszcze źródła zakażenia. 

Salmonella w szkole w Leżajsku
fot. EastNews/Science Source, Google Maps

Objawy zatrucia salmonellą wystąpiły u uczniów SP nr 1 w Leżajsku 15 i 16 listopada. Sanepid wykrył pałeczki salmonelli, ale nie zidentyfikował źródła zakażenia. Zbadano wodę w kranach, ale wynik był negatywny.

Przypuszcza się, że zakażenie rozprzestrzeniło się ze szkolnej stołówki. Na co dzień korzysta z niej 150 dzieci spośród 187 uczniów uczęszczających do szkoły.

Leżajsk. Ognisko salmonelli w szkole podstawowej

Decyzją sanepidu stołówka została zamknięta. Dyrekcja poinformowała o sprawie rodziców, odwołano również imprezę andrzejkową. W pomieszczeniach przeprowadzono dezynfekcję: odkażone zostały sanitariaty, WC, kuchnia i szafki w szatni. 

Liczba zakażonych uczniów wciąż rośnie. Jak podał portal nowiny24.pl, w ubiegłym tygodniu były to 32 osoby, a obecnie jest ich już 51. Do szpitala trafiło siedmiu uczniów. Obecnie hospitalizowana jest już tylko jedna osoba. 

“Wciąż trwają badania osób, które mają styczność z zakażonymi. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Leżajsku monitoruje zalecenia inspektora sanitarnego dotyczące zachowania wzmożonego reżimu sanitarnego w szkole” - przekazały nowiny24.pl. 

Janusz Nowak, zastępca państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Leżajsku, w rozmowie z portalem poinformował, że 28 listopada w szkole nastąpiło stopniowe przywracanie pracy kuchni i stołówki.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/nowiny24.pl