Zamknij

Mateusz Morawiecki w Kijowie. Przyjechał na zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego

26.11.2022 09:43

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu - podało w sobotę Centrum Informacyjne Rządu. - W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa - mówił premier.

Mateusz Morawiecki w Kijowie
fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Mateusz Morawiecki upamiętnił w sobotę w Kijowie ofiary Wielkiego Głodu. "Wielki Głód wybuchł na ziemiach Ukrainy w latach 1932-33 i był wynikiem zbrodniczej polityki Związku Radzieckiego" - czytamy we wpisie Kancelaria Premiera.

Morawieckiemu w stolicy Ukrainy towarzyszy minister Michał Dworczyk i wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wizyta została zorganizowana po zaproszeniu od władz Ukrainy: prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz premiera Denysa Szmyhala. 

Morawiecki w Kijowie. Polskiego premiera zaprosił Zełenski

Po złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, odbyło się spotkanie szefów rządów Polski, Litwy i Ukrainy w ramach tzw. Trójkąta Lubelskiego. W planach jest również rozmowa Morawieckiego z Zełenskim.

- Trójkąt Lubelski jest ważnym elementem konsolidacji wsparcia międzynarodowego oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji - oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową rządu Litwy Ingridą Szimonyte.
- Ważnym wynikiem tego spotkania jest podpisanie wspólnego oświadczenia szefów rządów Ukrainy, Litwy i Polski, w którym podkreślono istotny wkład Trójkąta Lubelskiego w konsolidację wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji (…) - dodał Szmyhal. Wskazał, że wśród najważniejszych zadań jest także zbadanie zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które ich dokonują.

MSZ o upamiętnieniu Wielkiego Głodu w Ukrainie

Polskie MSZ przypomniało, że na skutek wywołanej sztucznie przez władze ZSRR klęski głodu w latach 1932-33 zginęło od 4 do 10 milionów obywateli Ukrainy. "W roku 2006 Polska uznała Hołodomor za zbrodnię ludobójstwa na narodzie ukraińskim" - napisał resort spraw zagranicznych na Twitterze. "Łączymy się dziś z Ukrainą w upamiętnieniu ofiar Wielkiego Głodu" - dodał.

Hołodomor został uznany za ludobójstwo przez władze Ukrainy i licznych państw zachodnich, w tym Polski, USA, Kanady i krajów bałtyckich.

RadioZET.pl/PAP - Rafał Białkowski