Zamknij

Niedzielski: nie będzie akcji masowego testowania. "Nie warto w nią inwestować"

11.03.2021 16:21
Niedzielski: nie będzie akcji masowego testowania. "Nie warto w nią inwestować"
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Masowe testowanie obywateli nie daje wystarczających efektów, żeby warto było w nie inwestować - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, powołując się na opinię Rady Medycznej. Jak stwierdził, podobną akcję wykonano na Słowacji. - Nie pozwoliło to na opanowanie rozwoju pandemii – podsumował Niedzielski.

  • Minister zdrowia na konferencji prasowej został zapytany o to, czy w Polsce zostanie przeprowadzona akcja masowego testowania obywateli
  • Podobne akcje przeprowadzono m.in. w Szwajcarii, Słowacji oraz Wielkiej Brytanii

Masowe testowanie obywateli, w przekonaniu moim i Rady Medycznej działającej przy premierze, nie daje wystarczających efektów, żeby warto było w nie inwestować - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu stwierdził, że rząd nie pójdzie w ślad Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, gdzie już przeprowadzono podobną akcję.  - Nie warto inwestować w tak duże przedsięwzięcia logistyczne, tym bardziej że obecnie realizujemy duże przedsięwzięcie w postaci narodowego programu szczepień - dodał szef MZ.

Niedzielski wskazał na Słowację, w której przeprowadzono akcję masowego testowania. - Nie pozwoliło to na opanowanie rozwoju pandemii, która znajduje się tam obecnie w większym stadium niż w Polsce - podsumował szef resortu zdrowia. 

Szczepienie na koronawirusa. Ruszyły zapisy 

W czwartek o godzinie 6 rano rozpoczęły się zapisy na szczepienie na koronawirusa dla osób w wieku 69 lat. Szczepienie osób urodzonych w 1952 roku rozpocznie się w poniedziałek 22 marca. Zgłoszeni przyjmą preparat AstraZeneca.

Na szczepienie można rejestrować się, dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989, wchodząc na e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl, udając się osobiście do punktu szczepień lub wysyłając SMS-a na numer 664 908 556, lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

18 marca ma się rozpocząć rejestracja osób w wieku 68 i 67 lat. W poniedziałek, 22 marca ruszy rejestracja na szczepienie osób w wieku 66 i 65 lat, a w czwartek, 25 marca rejestrować się będą mogły ponownie osoby z grupy 70+.

RadioZET.pl/PAP