Zamknij

Nastolatek gwałcił 8-letniego kuzyna z niepełnosprawnością. Wstrząsające doniesienia

01.12.2022 14:07

Sąd zaostrzył karę wobec nastolatka, który miał gwałcić swojego 8-letniego kuzyna z niepełnosprawnością fizyczną. Mimo to na rozprawie padły szokujące słowa – sędzia stwierdził, że "skazanemu przydarzyły się nieładne wybryki".

Gwałcił 8-latka. Szokujące słowa
fot. Damian Klamka/East News, zdj. ilustracyjne

Do gwałtów na 8-latku miało dochodzić w Pile (woj. wielkopolskie) w 2018 roku. Do wykorzystania seksualnego miało dojść dwa razy, gdy 8-latek był u starszego kuzyna w jego domu, w trakcie wakacji. Sprawa wyszła na jaw trzy lata później.

Służby o sprawie powiadomiła szkoła, gdyż w rodzinie nie uwierzono w tak szokujące słowa. Poznańska „Gazeta Wyborcza” pisała, że z tego powodu 8-latek próbował nawet odebrać sobie życie.

Piła. Gwałcił 8-letniego kuzyna. Sędzia: "Nieładne wybryki"

Sąd pierwszej instancji potraktował oba zdarzenia inaczej, tylko jedno z nich zakwalifikował jako gwałt. W przypadku drugiego stwierdził, że było to "doprowadzenie do innej czynności seksualnej". Wymierzył oskarżonemu jedną z łagodniejszych kar - 3 lata i miesiąc więzienia.

Wyrok zaskarżyła prokuratura z Piły, która domagała się uznania również drugiego z czynów za gwałt. - Spójrzmy na pokrzywdzonego. Dziecko niepełnosprawne. Dziecko, które znalazło się w katastrofalnej sytuacji, nie może się wydostać z łazienki, jest gwałcone przez osobę bliską, której ufało. Później jeszcze wręcz zastraszane, żeby nikomu o tym nie mówić - mówił prokurator Michał Jopek, cytowany przez "GW".

W środę 30 listopada sąd w drugiej instancji co prawda zgodził się z postulatami prokuratora, ale nie skierował sprawy do ponownego rozpatrzenia. Oba czyny sędzia uznał za gwałt i podwyższył karę łączną do 5 lat więzienia. W trakcie rozprawy na sali sądowej miały paść zadziwiające słowa. - Co do zasady (skazany, przyp.) był i jest "normalnym" człowiekiem. Cieszy się pozytywną opinią w szkole i w pracy, a po prostu wówczas zdarzyły mu się takie nieładne, mówiąc kolokwialnie, wybryki w stosunku do małoletniego kuzyna – mówił sędzia Marek Kordowiecki.

Sędzia zaznaczył jednak, że rację miał prokurator, przy wskazaniu, że również w drugiej sytuacji doszło do zgwałcenia, i to w wyniku podstępu. Prokurator przyznał po wyroku, że jest zadowolony z zaostrzenia kary, natomiast chciał, by była ona jeszcze surowsza.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/„Gazeta Wyborcza”/Onet.pl