Zamknij

Reforma sądownictwa, ustawa o SN: burzliwa debata w Sejmie. Protesty aktywistów

Redakcja
19.07.2018 10:51
Reforma sądownictwa i SN, Protesty przed Sejmem
fot. PAP

W czwartek w Sejmie rozpoczęła się debata nad reformą systemu sądownictwa w Polsce. Przed Sejmem trwają protesty partii opozycyjnych, Obywateli RP, Strajku Kobiet i innych aktywistów. Szczególnie burzliwa dyskusja dotyczy zmian w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego i wygaśnięcia kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf. – Drugie czytanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek, o godz. 23.15 – poinformował PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

W Sejmie, w czwartek, po godz. 9 rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu PiS w sprawie m.in. zmian w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Projekt dotyczy również m.in. zmian w ustroju sądów oraz przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze.

Reforma sądownictwa – debata w Sejmie

W projekcie zaproponowano też, aby Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie – tak jak obecnie – dopiero gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

Zobacz także

Jak mówił PAP przedstawiciel wnioskodawców Marek Ast (PiS), projekt da szansę na w miarę szybki wybór pierwszego prezesa tego sądu. Ocenił, że obsada stanowisk sędziowskich w SN jest „czasochłonna i zajmie zapewne kilka tygodni”.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu „zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN”. Jak zaznaczono, w proponowanych zmianach chodzi m.in. o wyłączenie możliwości obstrukcji prowadzonych przed KRS postępowań nominacyjnych do SN.

Zobacz także

Projekt krytykuje opozycja. Lider PO Grzegorz Schetyna ocenił, że jest to dalszy etap walki z niezawisłością sądów. Krytyczne opinie na temat projektu wyraziły Sąd Najwyższy, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem projekt „budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony wolności i praw obywatelskich”.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia. 

RadioZET.pl/PAP/KM