Zamknij

Polacy skazani na "Sylwestra Marzeń". Miasta rezygnują z plenerowych imprez

28.11.2022 13:00

Większość polskich miast i miasteczek rezygnuje z organizacji imprez sylwestrowych. Samorządowcy tłumaczą, że w czasach kryzysu zaoszczędzą na tym po kilkaset tysięcy złotych. Huczne imprezy planują stacje telewizyjne w Zakopanem i Chorzowie.

Zenek Martyniuk
fot. Pawel Murzyn/East News (ilustracyjne)

Sylwester od lat kojarzy się Polakom z plenerowym przywitaniem nowego roku. Tym razem 31 grudnia przebiegnie w okresie inflacji i kryzysu energetycznego. Na luksus zabawy pod gołym niebem pozwoli sobie tylko kilka miast. 

Jak poinformowała Wirtualna Polska, ze wspólnego świętowania w sylwestrową noc zrezygnowały już Warszawa, Radom, Płock, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Białystok, Bydgoszcz, Toruń, Kraków, Wrocław, Opole, Katowice, Łódź, Szczecin, Koszalin, Poznań, Olsztyn czy Kielce.

Sylwester 2022/23. Samorządy rezygnują z hucznych imprez

Samorządy podkreślają, że zamierzają dużo zaoszczędzić pieniędzy na rezygnacji z imprezy sylwestrowej. Na przykład Poznań w ubiegłym roku na ten cel przeznaczył 777 tys. zł. W Gdańsku w miejskiej kasie zostanie dodatkowe pół miliona złotych, Częstochowie 300 tys. zł, a w Gliwicach 170 tys. zł.

Są jednak na mapie Polski miasta, które planują zaprosić na wspólne świętowanie nadejścia nowego roku. - Chcemy przygotować imprezę sylwestrową, ale kosztorysowanie całego przedsięwzięcia cały czas trwa. Na ten moment trudno powiedzieć, ile ostatecznie wydamy. Boney M na pewno nie wystąpi, ale lokalni artyści raczej tak. Serdecznie zapraszamy – mówił Wirtualnej Polsce Artur Duszyński, dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Również w Otwocku, gdzie prezydent miasta został wybrany z poparciem PiS, odbędzie się wspólny sylwester. - Zorganizowanie imprezy w tym roku ma dla nas szczególne znaczenie. Mamy podwójny powód, żeby hucznie pożegnać stary rok, ponieważ wraz z końcem 2022 roku, żegnamy najgorszy element kojarzony z naszym miastem tzw. wielką dziurę [pozostałości po niedokończonej budowie centrum handlowego – red.] – mówi związany z PiS prezydent miasta Jarosław Margielski.

Duże imprezy sylwestrowe zorganizowane przez telewizje odbędą się w Chorzowie (Polsat) i Zakopanem (TVP). "W latach 2016–2019 Zakopane dołożyło do «Sylwestra Marzeń» 1 mln złotych. W 2020 imprezy nie było. Rok później wkładu finansowego nie było, ale TVP zawarło z miastem umowę dot. świadczeń promocyjnych na kwotę 300 tys. złotych" - napisało WP. Z kolei w Chorzowie większość kosztów imprezy bierze na siebie Telewizja Polsat.

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska