Zamknij
Andrzej Duda
  • mid-21307013
  • mid-21307026
  • mid-21307016
  • 7 Zobacz
fot. PAP

Andrzej Duda w Zakopanem zainaugurował VII edycję charytatywnych zawodów w narciarstwie alpejskim "12H Slalom Maraton Zakopane 2021". Prezydent dziękował organizatorom i uczestnikom akcji za to, że mimo pandemii zawody się odbywają. Ich cel jest ponadczasowy - powiedział Duda. 

Andrzej Duda na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem wyraził satysfakcję, że mimo trwającej pandemii koronawirusa po raz kolejny może brać udział w akcji organizowanej przez Fundację Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane. Jak mówił, "mimo wszystko te zawody po raz kolejny odbywają się dlatego, że ich cel jest ponadczasowy i ponadokolicznościowy. - Chodzi o to, aby zebrać pieniądze na kolejny rok rehabilitacji, na kolejny rok integracji przez sport dzieci, osób z niepełnosprawnościami, którym pomaga fundację HANDICAP Zakopane - powiedział.

Prezydent podziękował prezes fundacji Małgorzacie Tlałce-Długosz za to, że "niestrudzenie prowadzi działalność mimo wszystkich przeszkód, które zakłócają dzisiaj życie nie tylko Polski, ale całej Europy i świata". - Dziękuję, że ta działalność jest prowadzona, bo ta działalność właśnie integracji przez sport, rehabilitacji jest niezbędna. Nie można tego pozostawić, przerwać, nie można ulec żadnym przeszkodom - podkreślił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że jest dla niego zaszczytem, że po raz kolejny może wziąć udział w tych charytatywnych zawodach i może "zjechać na tym slalomie gigancie, gdzie każdy zjazd, każdy pokonany metr służy temu, aby wspierać integrację dzieci i młodzieży, by wspierać ich możliwości rozwojowe". Podziękował miastu Zakopane za to, że sprzyja temu wydarzeniu.

Andrzej Duda na nartach w Zakopanem 

W charytatywnych zawodach miała brać udział reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim i olimpijka Maryna Gąsienica – Daniel, jednak przez zmiany w programie Pucharu Świata zawodniczka bierze udział w zawodach na Słowacji. Andrzej Duda otrzymał jednak od niej wyjątkowe narty kolekcjonerskie przeznaczone do slalomu giganta, na których zwykle startuje Maryna. Są to narty, których szata graficzna została zaprojektowana przez dzieci.

- Chciałbym, żeby te narty wykonane przez dzieci służyły dzieciom, dlatego dziękuję za ten piękny i absolutnie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju dar. Poproszę jeszcze dzisiaj panią Martynę Gąsienicę-Daniel, aby te narty podpisała i przekazuję je na ręce pani Małgorzaty Tlałki-Długosz, aby służyły fundacji Handicap i jeżeli będzie taka wola, niech zostaną przekazane na aukcję charytatywną. Mam nadzieję, że dzięki temu do fundacji trafią środki, które będą wspomagały i wspierały integrację przez sport i rehabilitacja dzieci - powiedział prezydent.

Pod stokiem narciarskim gdzie odbywały się zawody pojawili się przedsiębiorcy, którzy w proteście przeciw obostrzeniom, chcieli wręczyć prezydentowi dwie ciupagi. Na jednej napisano słowa: „Polityka dla godności, dla rodziny i dla Polski”, na drugiej: „A tymczasem bankructwa, ubóstwa, upadek przedsiębiorstw, brak pomocy, kłamstwa medialne i mydlenie oczu przedsiębiorcom”.

- Chcieliśmy panu prezydentowi powiedzieć, że polityka, którą prowadzi ten rząd prowadzi donikąd i należy dziś brać przykłady z innych państw, w jaki sposób sobie radzą z pandemią, jak potrafią pomóc przedsiębiorcom, choćby nawet przez zawieszenie kredytów - mówił organizator akcji Gerard Wolski.

RadioZET.pl/PAP