Zamknij

Biden nie spotka się z Dudą. "Delegacja amerykańska nie znalazła czasu"

14.06.2021 10:20

Andrzej Duda nie będzie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem podczas dzisiejszego szczytu NATO w Brukseli. Jak przekazał Jake Sullivan - doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, w planach prezydenta Stanów są spotkania bilateralne z przywódcami Litwy, Łotwy, Estonii i Turcji. Na liście tej nie ma Polski.

Nie będzie spotkania Duda Biden
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ PAP

Andrzej Duda odbędzie na marginesie szczytu NATO w rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. W planach nie ma spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem. - Niestety, przyjeżdżająca do Europy delegacja amerykańska z prezydentem Bidenem na czele jest do tego stopnia zaaferowana jego spotkaniem z Władimirem Putinem, że nie znalazła czasu na organizację spotkań z sojusznikami ze wschodniej flanki. Nie jest więc także planowane spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Bidenem - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef MSZ Zbigniew Rau.

O szczegółowym harmonogramie prezydenta USA poinformował Jake Sullivan - doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego. Joe Biden spotka się w Brukseli m.in. z przywódcami Litwy, Łotwy, Estonii i Turcji. Z kolei w środę 16 czerwca Biden spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spotkanie odbędzie się w XVIII-wiecznej willi położonej nad Jeziorem Genewskim. Amerykański przywódca uda się tam prosto ze szczytu przywódców państw NATO.

Andrzej Duda nie będzie rozmawiał z Joe Bidenem. Szczyt NATO w Brukseli

Radiozet.pl zapytało Kancelarię Prezydenta o szczegółowy plan spotkań Andrzeja Dudy w Brukseli, a także o to, czy przewidziana jest rozmowa Biden-Duda w innym formacie. Czekamy na odpowiedź.

"Zaczynamy dzisiaj rzeczywiście serię rozmów i przede wszystkim sam szczyt NATO, więc w oczywisty sposób także prezydenci Polski i USA jako uczestniczący w tym szczycie będą mieli, jak rozumiem, okazję do rozmowy przy okazji tego szczytu" - komentował w Programie 1 Polskiego Radia minister Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, "taka okazja dzisiaj w ramach tego szczytu do bezpośredniego spotkania w ramach obrad jest możliwa". "Dzień zaczyna się od spotkania prezydentów Polski i Francji; jeszcze przed szczytem NATO odbędzie się szczyt polsko-francuski tutaj w Brukseli. Prezydent Duda spotyka się z prezydentem Macronem, potem mamy umówione spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem" - powiedział.

"Nie ma dzisiaj żadnego kryzysu w relacjach polsko-amerykańskich. Polska jest nadal ważnym sojusznikiem USA w ramach NATO, a USA są ważnym sojusznikiem Polski w ramach NATO. Projekty wojskowe, dotyczące bezpieczeństwa, projekty infrastrukturalne, ekonomiczne polsko-amerykańskie normalnie się rozwijają. Mamy wyłącznie element różnej oceny - naszej krytycznej oceny - decyzji dotyczących projektu Nord Stream 2" - oświadczył szef Biura polityki Międzynarodowej.

Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. W raporcie przedłożonym Kongresowi Departament Stanu potwierdził, że firma Nord Stream 2 AG i jej szef Matthias Warnig zaangażowani są w działalność podlegającą, zgodnie z prawem USA, sankcjom. Odstąpienie od nich tłumaczył jednak „względami bezpieczeństwa narodowego”.

Spotkanie Biden-Putin w Genewie. Prezydenci wystąpią na oddzielnych konferencjach

Prezydent Biden spotka się z dziennikarzami w ramach odrębnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem, "ponieważ taki format jest najwłaściwszy dla jasnej komunikacji z wolnymi mediami" - poinformował przedstawiciel Białego Domu.

Wśród tematów, które zamierzają poruszyć obaj prezydenci jest bezpieczeństwo strategiczne oraz pogarszające się relacje Zachodu z Rosją. Joe Biden zapowiedział wcześniej, że zamierza w sposób otwarty mówić o ingerencji czynników rosyjskich w procesy wyborcze w innych krajach, co jest w ocenie Białego Domu godne potępienia. Będzie też mówił o wsadzaniu do więzień przedstawicieli rosyjskiej opozycji i agresji względem Ukrainy.

Reuters przypomina, że w ocenie Kremla relacje amerykańsko-rosyjskie znalazły się na najniższym poziomie od lat. Taką ocenę dał sam Władimir Putin, który nie wypuszcza rosyjskich sterów władzy już ponad dwie dekady od 1999 r. - pisze Reuters. Rosjanie uważają, że na Zachodzie panuje negatywne nastawienia do ich kraju oraz uprzedzenia, w związku z czym nie pozostaje im nic innego, jak walczyć o swe interesy wszelkimi dostępnymi metodami.

loader

Szczyt w Genewie ma być zakończeniem pierwszej zagranicznej podróży Joe Bidena, która rozpoczęła się od udziału w spotkaniu G7 w Carbis Bay w brytyjskiej Kornwalii. 14 czerwca Biden weźmie udział Brukseli w posiedzeniu Rady Sojuszu Atlantyckiego i odbędzie cały szereg spotkań z przedstawicielami instytucji unijnych.

RadioZET.pl/ The White House/ PAP/ Twitter/ Rzeczpospolita