Zamknij

Andrzej Duda tłumaczy, dlaczego zawetował lex TVN. "Byłem zdumiony"

27.12.2021 20:31

Byłem zdumiony, że PiS brnął w nowelizacje ustawy medialnej - przyznał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do zawetowania tzw. lex TVN skłoniły go "kwestie konstytucyjne" i "rzetelności" Polski oraz rozmowy z Polakami na ten temat, podczas których zawsze odczuwał niepokój.

Andrzej Duda
fot. Karolina Adamska/East News

Prezydent Duda poinformował w poniedziałek, że zawetował tzw. lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji zmierzającą m.in. do tego, by podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogły posiadać w spółkach medialnych działających na podstawie polskich koncesji, udziały nieprzekraczające 49 proc.

Wieczorem Duda w Polsat News był pytany o swoją decyzję zawetowania nowelizacji ustawy medialnej, a także o reakcje polityków PiS po tej decyzji. – Patrzę na to wszystko z punktu widzenia konstytucyjnego i społecznego – stwierdził wyjaśniając, dlaczego zgłosił veto. Na pytanie, czy jest rozczarowany, że "jego koledzy z PiS-u brnęli w tę ustawę", odpowiedział: To nie moja wina, jestem zdumiony. 

Andrzej Duda tłumaczy, dlaczego postawił weto ws. lex TVN

Podkreślił, że oprócz "kwestii konstytucyjnych", do podjęcia takiej decyzji skłoniły go też "kwestie rzetelności" ze strony Polski oraz "to co usłyszał od ludzi na ulicy" w ostatnich dniach. – Miałem szereg spontanicznych spotkań na ulicy. To były kulturalne rozmowy, jestem za to wdzięczny. Część z tych ludzi nie ukrywała, że na mnie nie głosowała, ale podeszli do mnie i zamieniliśmy kilka zdań – mówił prezydent.

Duda stwierdził, że podczas tych rozmów z Polkami "zawsze odczuwał niepokój". Przytoczył przykład rozmowy, w której przekonywał jedną z kobiet, że "wolności słowa w Polsce jest bardzo dużo", a także rozmowę z mężem tej kobiety, który miał go spytać o nowelizację ustawy medialnej: "po co nam tam kolejna awantura?". –To był tak normalny glos, normalnego człowieka, (...) który chciałby, żeby sytuacja się uspokoiła, który uważa, że niepotrzebnie w niektórych kwestiach brnie się zbyt daleko. Doszedłem do wniosku, że rzeczywiście widzę tyle problemów tutaj dookoła i że trzeba to przeciąć – powiedział Duda. 
 
Po decyzji Dudy rzeczniczka PiS Anita Czerwińska powiedziała PAP: "Szanujemy prerogatywy prezydenta Andrzeja Dudy i jego decyzję w sprawie noweli ustawy medialnej, choć jesteśmy nią zawiedzeni; ta kwestia wymaga uregulowania, podobnie jak ma to miejsce w innych krajach, tak aby podmioty spoza EOG nie omijały prawa". 
 
17 grudnia Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. 19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji - podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego - amerykański koncern Discovery.

loader

RadioZET.pl/PAP - Krzysztof Kowalczyk/Polsat News/oprac. AK