Zamknij

Opozycja chciała rozmawiać z prezydentem. Duda zaprasza do siebie

28.01.2020 17:44

Andrzej Duda ma spotkać się w środę z przedstawicielami klubów i kół poselskich. O spotkanie poprosili wcześniej liderzy klubów opozycyjnych i to właśnie „w odpowiedzi na prośbę opozycji” w Pałacu mają zostać przeprowadzone rozmowy o tzw. ustawie kagańcowej.

prezydent Andrzej Duda
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

- W odpowiedzi na prośbę opozycji prezydent Andrzej Duda zaprosił na środę na godzinę 17.00 do Pałacu przedstawicieli klubów i kół poselskich - poinformował we wtorek dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna.

Prezydencki minister Paweł Mucha potwierdził natomiast, że tematem spotkania będą kwestie reformy wymiaru sprawiedliwości. - Kwestie te interesują opinię publiczną. Takie spotkanie daje też możliwość wypowiedzenia się pełnej reprezentacji sejmowej, daje przegląd poglądów stron, służy zebraniu opinii, informacji - powiedział Mucha Polskiej Agencji Prasowej.

Dlaczego opozycja chce rozmawiać z prezydentem

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek, gdy Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów, liderzy trzech klubów opozycyjnych: KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15 zaapelowali do prezydenta o to spotkanie.

– Kilka chwil temu Sejm przegłosował haniebną ustawę kagańcową, która cofa polski wymiar sprawiedliwości do czasu głębokiego PRL-u. W tym miejscu potrzebne jest wspólne stanowisko wszystkich ugrupowań opozycyjnych, potrzebny jest jeden głos, który pokaże opinii publicznej, że wszyscy jesteśmy po tej samej stronie, po stronie Polski demokratycznej, po stronie Polski, która chce dalszej integracji z Unią Europejką - mówił wówczas Borys Budka. – Stąd nasze wspólne żądanie i oczekiwanie od prezydenta niezwłocznego spotkania z przedstawicielami klubów opozycyjnych, by przedstawić argumenty, które pomogą prezydentowi podjąć jedyną właściwą decyzję, czyli zawetowanie tej haniebnej ustawy – dodał.

loader

RadioZET.pl/PAP