Zamknij

B. radna PiS nazwała Mazowieckiego agentem NKWD. Nie przeprosiła, mimo wyroku

01.03.2021 13:40

Była radna PiS z Lublina, Anna Jaśkowska, nie wykonała wyroku sądu i nie przeprosiła rodziny Tadeusza Mazowieckiego za nazwanie go publicznie "stalinowcem, komunistą, agentem NKWD" – informuje Onet. Pełnomocnik synów Mazowieckiego zapowiedział rozpoczęcie procedury egzekucyjnej, ale Jaśkowska miała złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego i skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

B. radna PiS nie przeprosi rodziny Tadeusza Mazowieckiego
fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Była radna PiS z Lublina nie wykonała prawomocnego wyroku sądu apelacyjnego, który nakazał jej przeprosić rodzinę Tadeusza Mazowieckiego. Anna Jaśkowska nazwała go na sesji rady miasta w maju 2018 roku "ubekiem, stalinowcem, agentem NKWD". Później tłumaczyła się, że korzystała ze źródeł "z internetu".

Ówczesną radną (jesienią 2018 r. nie kandydowała w wyborach) pozwali synowie Mazowieckiego. Sąd uznał, że Anna Jaśkowska ma przekazać przeprosiny za swoje słowa na sesji rady miasta, ale też w dużych, ogólnopolskich mediach, a do tego zapłacić 10 tys. złotych na rzecz Towarzystwa Więź.

loader

B. radna PiS nie wykonała prawomocnego wyroku sądu. Nazwała Mazowieckiego "agentem NKWD"

Anna Jaśkowska nie wykonała tych postanowień. Jak podał Onet, w piątek, 26 lutego minął 30-dniowy termin na wysłanie do przewodniczącego rady miasta Lublin listu z przeprosinami. Na takowe w mediach również się nie zanosi. Mecenas reprezentujący Jaśkowską powoływał się w obronie na "wolność słowa", a konkretnie złamanie "strasburskiego standardu wolności słowa polityka opozycji" (w Lublinie większość miała Platforma Obywatelska i klub Wspólny Lublin, przyp.) 

Serwis ustalił, że Jaśkowska nie tylko nie przeprosi, ale jej adwokat odwołał się do Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei przedstawiciel synów Mazowieckiego zapowiedział w Onecie, że wniósł w piątek o postępowanie egzekucyjne, co oznaczałoby, że sprawą zajmie się komornik. "Rozpoczynamy postępowanie egzekucyjne. W piątek złożyłem w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności. Sprawa trafi do komornika" - powiedział Onetowi Krzysztof Kamiński, pełnomocnik synów T. Mazowieckiego. Skargi do TK i SN wstrzymują jednak wykonanie prawomocnego wyroku.

RadioZET.pl/Onet.pl