Zamknij

Akt oskarżenia ws. Babci Kasi. Aktywistce grozi nawet do trzech lat więzienia

04.02.2021 15:58

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Katarzynie A., znanej jako Babcia Kasia. Aktywistka ma odpowiedzieć m.in. za znieważenie funkcjonariuszy policji – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. 

Babcia Kasia
fot. Babcia Kasia podczas jednego z protestów/Marek Berezowski/REPORTER

Akt oskarżenia przeciwko Babci Kasi został skierowany do śródmiejskiego sądu rejonowego pod koniec stycznia. Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ zarzuca Katarzynie A., że 19 grudnia podczas protestu "Pamięci ofiar Kościoła Katolickiego" pod kościołem św. Krzyża w Warszawie "znieważyła dwóch funkcjonariuszy policji podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych".

Babcia Kasia oskarżona o znieważenie policjantów. Akt oskarżenia ws. aktywistki

Zdaniem śledczych kobieta miała używać wobec funkcjonariuszy "słów wulgarnych i powszechnie uznawanych za obelżywe" oraz opluć mundur jednego z policjantów. Katarzynie A. zarzuca się również naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy "poprzez ich kopanie oraz odpychanie". Aktywistce grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

"Policjanci nagrywali zabezpieczenie protestu. Na miejscu było wielu fotoreporterów oraz inne osoby filmujące te zdarzenia, między innymi telefonami komórkowymi. To zapis z zajścia, podczas którego uczestnicząca w proteście kobieta znieważyła policjanta" - pisała w grudniu na Twitterze Komenda Stołeczna Policji, która na swoim profilu zamieściła wideo, mające stanowić dowód na czyny, o której aktywistka została oskarżona. 

Babcia Kasia, czyli Katarzyna A., to znana w Warszawie aktywistka, obecna na wielu manifestacjach. Ostatnio często można ją spotkać przede wszystkim na protestach organizowanych w stolicy przez Strajk Kobiet

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP