Zamknij

Donald Tusk: Kaczyński panuje, nic nie robiąc. Rządzą ludzie mizerni albo nikczemni jak Mejza

16.12.2021 23:02

Jarosław Kaczyński już dawno nie rządzi - panuje nic nie robiąc, a de facto rządzą ludzie mizerni, albo tak nikczemni jak Łukasz Mejza - powiedział w czwartek PAP lider PO Donald Tusk. Szef PO spotkał się w czwartek w Sejmie z posłami Koalicji Obywatelskiej, by omówić bieżącą sytuację polityczną.

Donald Tusk o nieudanej walce rządu z pandemią
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Donald Tusk stawił się w czwartek wieczorem w Sejmie. Po spotkaniu z posłami KO Polska Agencja Prasowa zapytała byłego premiera m.in. o przyjęte w czwartek przez konkluzje Rady Europejskiej dotyczące walki z COVID-19, a także projekt PiS, który ma umożliwić pracodawcom sprawdzenie, czy jego pracownicy szczepili się przeciw COVID-19.

Zdaniem Tuska w dobie krytycznej sytuacji pandemicznej "nie ma alternatywy dla zdecydowanych działań". Dodał, że o takowych nie można mówić w przypadku polskiego rządu. – W Polsce minister (zdrowia) Adam Niedzielski uważa, że nie jest źle, bo odnotowano spadek zachorowań. Pomijam już fakt, że optymizm ministra zdrowia w sytuacji, kiedy 600 osób dziennie umiera na COVID, jest czymś dla mnie niewyobrażalnym i skandalicznym – ocenił lider PO. – Oprócz tego brakuje temu rządowi jakiejś elementarnej wyobraźni, co znaczy omikron i co znaczy kolejna faza epidemii – stwierdził szef PO.

Donald Tusk: Kaczyński panuje, nic nie robiąc. Rządzą ludzie mizerni

Szef PO powtórzył wielokrotnie formułowany już pogląd, że w kwestii walki z pandemią rząd powinien kierować wytycznymi rady medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim. – Ja, ponieważ nie mam jakiejś szczególnej nadziei, że ta władza jest gotowa cokolwiek zaryzykować ze swojej popularności, to proponowałbym chociaż przyspieszenie decyzji, które już podjął, tzn. obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych [...]. Jakakolwiek zwłoka jest tutaj obarczona wielkim ryzykiem, więc nie w marcu, tylko zaraz powinniśmy przeprowadzić obowiązkowe szczepienia dla ochrony zdrowia, funkcjonariuszy publicznych czy pracowników oświaty – powiedział Tusk.

Zaznaczył, że jest zwolennikiem tzw. paszportów covidowych. – Rada medyczna też tu dała bardzo wyraźne wskazania, żeby ograniczyć dostęp do przestrzeni publicznych dla osób niezaszczepionych, tzn. żeby ci, którzy są niezaszczepieni, mieli ograniczony dostęp do przestrzeni publicznych – wyjaśnił Tusk.

"Nie mamy pieniędzy z UE, działań covidowych, nawet prościutkiej ustawy"

Plan weryfikacji szczepień szef PO ocenił jako projekt "bardzo ostrożny i raczej zrzucający odpowiedzialność na pracodawców". – To państwo powinno wziąć na siebie odpowiedzialność za egzekucje tych przepisów. Dobrze, żeby chociaż zacząć jak szybciej pracę nad tym projektem, bo można go jeszcze udoskonalić – podkreślił lider Platformy.

- Wszyscy widzimy, że Kaczyński jest szantażowany jak nie przez Ziobrę, to antyszczepionkowców; jak nie antyszczepionkowcy, to Mejza. Wiadomo, że Kaczyński już dawno nie rządzi - panuje nic nie robiąc, a de facto rządzą ludzie mizerni, albo tak nikczemni jak ten pan Mejza – stwierdził dosadnie Tusk. I zaznaczył, że przez taki szantaż Kaczyńskiego "nie mamy pieniędzy z UE, nie mamy żadnych zdecydowanych działań jeśli chodzi o działania antycovidowe i nie mamy nawet tak właśnie prościutkiej i nieśmiałej ustawy, jak ta ustawa posła Hoca". Sejmowa komisja zdrowia, na wniosek PiS, zdecydowała, że 5 stycznia odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące projektu dot. weryfikacji szczepień przeciw COVID-19.

RadioZET.pl/PAP - Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz