Zamknij

Duda ostro o sędziach. ''To nie może dłużej trwać. Oni opowiadają różne bzdury''

18.01.2020 18:14

Andrzej Duda nawoływał w sobotę w Katowicach do wsparcia reform w sądownictwie. - To nie może dłużej trwać. Polska nigdy nie będzie normalnym państwem, jeżeli nie będzie uczciwego, rzetelnego wymiaru sprawiedliwości – grzmiał na Śląsku prezydent.

Duda w Katowicach o roli i eliminacji sędziów
fot. Beata Zawrzel/REPORTER
loader

Andrzej Duda był w sobotę gościem Karczmy Piwnej Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w katowickim Spodku. Podczas spotkania mówił m.in. o sędziach.

Mają swoje przywileje, ale mają także twarde obowiązki wobec społeczeństwa i szczególną odpowiedzialność. Jeśli się okazuje, że nie są w stanie temu sprostać, wtedy taka osoba powinna zostać wyeliminowana. Sami sędziowie to powinni robić

- powiedział w Katowicach prezydent. Jak stwierdził, patrząc na to, jak zachowuje się pewna część środowiska sędziowskiego, należy wyjaśnić im, jaka jest ich rola.

Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem, że wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie musza zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie. [.] Polska nigdy nie będzie normalnym, demokratycznym państwem, jeżeli nie będzie normalnego, uczciwego, rzetelnego wymiaru sprawiedliwości, bo o to nam wszystkim chodzi

- wyjaśniał Duda, a sędziów, którzy stawiają opór wobec zmianom w wymiarze sprawiedliwości, skrytykował, prosząc przy tym górników o wsparcie, bo „sytuacja jest bardzo trudna”.

Oni mieli czas, żeby przygotować własne reformy. Ale tego nie zrobili, bo najwyraźniej wygodniej im jest ze swoimi przywilejami i immunitetami. […] Oni mają swoje możliwości oddziaływania, również za granicą. Mają swoich kolegów, swoich ludzi w trybunałach i w innych miejscach. Opowiadają różne bzdury, oczywiście zaprzeczają trudnym dla nich faktom, […] twierdzą, że ktoś chce zniszczyć wymiar sprawiedliwości

- mówił. Swoje wystąpienie podsumował, porównując reformy w sądownictwie do obalenia komunizmu: „Mam nadzieję, że tak jak udało się pokonać komunę, tak uda nam się oczyścić ten nasz polski dom”.

Przypomnijmy, że zaledwie kilkanaście godzin wcześniej Andrzej Duda o reformie w wymiarze sprawiedliwości z równie dużą gorliwością mówił w mazowieckim Zwoleniu. - Jestem prezydentem RP. Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - oświadczył.

RadioZET.pl