Zamknij

Fort Trump nie powstanie w Polsce? Jest komentarz Mosbacher

11.06.2020 20:29

"Projekt Fort Trump prawdopodobnie upadł. Propozycja Polski z 2018 r., aby nazwać bazę wojskową na cześć Donalda Trumpa, w zamian za stałą obecność wojskową USA, nie jest już aktualna" - informuje agencja Reuters. Do tych doniesień odniosła się ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Andrzej Duda Donald Trump
fot. AP /Associated Press /East News

Fort Trump w Polsce to już przeszłość? Jak informuje agencja Reuters, pomysł z 2018 roku, aby utworzyć i nazwać tak amerykańską bazę wojskową w Polsce nie jest już aktualny. Powodem jest spór o to, jak sfinansować rozmieszczenie - czytamy. Agencja podaje, że Amerykanie żądali od polskiej strony większej kwoty na inwestycję, a ponadto domagali się wzmocnionego immunitetu prawnego, mającego zastosowanie w sytuacjach, w których żołnierze USA byliby oskarżani np. o zbrodnie w Polsce.

Informacje te zdementowała jednak ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Podkreśliła, że nieprawdziwe są informacje o tym, że plan Fort Trump się kruszy.

Fort Trump nie powstanie w Polsce? Mosbacher: nieprawdziwe informacje!

"Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce" – zapewniła Mosbacher w czwartek na Twitterze.

Zobacz także

"Więcej informacji wkrótce" – zaznaczyła ambasador.

Wcześniej na doniesienia zareagował minister obrony Mariusz Błaszczak. We wpisach na Twitterze podał, że zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem. "Deklaracje zostały podpisane, powstało wysunięte dowództwo dywizyjne w Poznaniu z generałem USA na czele, w Polsce stacjonują żołnierze US Army" – przypomniał w czwartek.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Reuters/ PAP