Zamknij

Korwin-Mikke ukarany za nawoływanie do przemocy. Chodzi o "Hot 16 Challenge"

07.10.2020 17:41

Janusz Korwin-Mikke został ukarany przez sejmową komisję etyki za nawoływanie do przemocy wobec osób o innych poglądach politycznych, które wyraził w klipie w ramach akcji "Hot 16 Challenge" - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Monika Falej (Lewica).

Janusz Korwin Mikke
fot. NPTV

Janusz Korwin-Mikke ukarany przez sejmową komisję etyki za nawoływanie do przemocy. Komisja etyki zajmowała się sprawą Korwin-Mikkego na wniosek posła Lewicy Macieja Kopca, Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita oraz osób prywatnych.

Falej przekazała, że komisja wysłuchała Korwin-Mikkego i został on ukarany karą upomnienia za twierdzenia, które padły w jego klipie stworzonym w ramach akcji "Hot 16 Challenge". Przewodnicząca komisji stwierdziła, że w klipie Korwin-Mikke "nawołuje do zabijania demokratów".

Janusz Korwin-Mikke ukarany przez komisję etyki za "Hot 16 Challenge"

"Poseł Korwin-Mikke dostał upomnienie, ponieważ rozumiemy, że rap ma swoją specyfikę, ale też jasno trzeba powiedzieć, że takie rzeczy (nawoływania w klipie - PAP) nie powinny mieć miejsca" - powiedziała Falej.

Zobacz także

Komisja etyki w środę miała też zająć się sprawami wypowiedzi Grzegorza Brauna (Konfederacja) i Przemysława Czarnka (PiS). Jednak z powodu ich nieobecności, komisja - jak powiedziała Falej - wróci do tych dwóch spraw na następnym posiedzeniu, prawdopodobnie 27 albo 28 października.

Korwin-Mikke wziął w maju udział w internetowej akcji pod hasłem "Hot 16 Challenge", której celem była zbiórka pieniędzy na pomoc pracownikom służby zdrowia. Zapoczątkowane przez polskich raperów przedsięwzięcie polegało na nagraniu 16-wersowego utworu rapowego i wyznaczenie do tego zadania kolejnych uczestników. W "Hot 16 Challenge" zaangażowali się też politycy, m.in. nominowany przez rapera "Zeusa" prezydent Andrzej Duda (nagrał piosenkę, której słynna stała się fraza o walce z "ostrym cieniem mgły").

Piosenka Korwin-Mikkego wywołała kontrowersje m.in. ze względu na takie słowa: "Ja pierniczę różne PiS-y, które żrą z państwowej misy, choćby były zjednoczone, ale lecą w lewą stronę. Jak to zawsze robią szuje, wszystko wszystkim obiecuje, że będziemy w mig bogaci, a nie pyta, kto zapłaci. Dla ojczyzny ratowania zamiast rzucać się przez morze, trzeba wziąć takiego drania, obciąć jaja, albo gorzej. Socjalistom wierzą głupi, ale na nas to się skupi, więc pieprzeni socjaliści mają wisieć zamiast liści".

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP/ YouTube.com