Zamknij

Wiceminister o polexicie: Kwestia członkostwa w UE zostanie podniesiona

16.01.2021 15:48

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski udzielił wywiadu brytyjskiej gazecie „Daily Express”, w którym podkreślił, że Polska bacznie przygląda się losom Wielkiej Brytanii po opuszczeniu Unii Europejskiej. Zaznaczył, że jeśli brexit okaże się dla królestwa sukcesem, to w przyszłości wspólnotę mogą opuścić inne państwa, w tym Polska.

Janusz Kowalski, o opuszczeniu UE przez Polskę
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Polska może w przyszłości opuścić Unię Europejską – taki wariant przybliżył w brytyjskiej prasie wiceminister w rządzie Mateusza Morawieckiego Janusz Kowalski. W wywiadzie dla „Daily Express” Kowalski zaznaczył, że nie jest przeciwnikiem UE, niemniej opowiada się za wspólnotą suwerennych państw w jej pierwotnym znaczeniu.

Nie ukrywał, że kibicuje Wielkiej Brytanii, która od stycznia jest formalnie poza UE. Eurosceptyczny poseł, który głośno nawoływał w grudniu do weta unijnego budżetu, widzi w działaniach Brukseli niedemokratyczne mechanizmy.

Wiceminister kibicuje Wielkiej Brytanii. Mówi o opuszczeniu UE przez Polskę

Kowalski przekonywał, że jeśli Wielka Brytania "będzie rosła poza UE szybciej niż we wspólnocie, to kwestia czasu, a sprawa członkostwa w UE zostanie podniesiona również w innych krajach Unii".

 - Z roku na rok takie pytania będą zadawane również w Polsce, zwłaszcza jeśli Unia nie rozpocznie procesu reform i ograniczania wzrostu biurokracji. Dlatego najwyższy czas ocenić jakość członkostwa Polski w UE – ocenił Kowalski.

loader

Winił też Brukselę za wysoki wzrost cen za prąd w Polsce, nie wspomniał jednak o normach emisyjnych i wspólnotowej tendencji z odchodzeniem od węgla. "Moim zdaniem koszt członkostwa w mocno ideologizowanej UE jest już większy, niż korzyści płynące z dotacji unijnych" - zakończył. Punktował UE również za to, że Polska płaci wysoką cenę za "szkodliwe regulacje m.in. w transporcie".

RadioZET.pl/Express.co.uk