Zamknij

"Jeśli tak będzie, wtedy PiS ma trzecią kadencję". Wicemarszałek ostrzega opozycję

11.10.2022 11:31

Opozycja może zdobyć nawet większość do odrzucenia weta prezydenta - powiedział na antenie Radia ZET wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL. Poseł dodał, że w jego ocenie istnieje też "czarny scenariusz", który skończyłby się trzecią kadencją PiS. - Ludzie roztropni po tej stronie do tego nie dopuszczą - zapewnił.

Wspólna konferencja liderów opozycji i byłych Prezydentów RP
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL powiedział w programie Gość Radia ZET, że jest zwolennikiem porozumienia Szymona Hołowni z Rafałem Trzaskowskim i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ponieważ wielu wyborców ma dość “wojny PO-PiS", część wyborców rządzącej partii już jej nie popiera, ale nie ma gdzie pójść, a Platforma Obywatelska jest zamknięta w bańce 20-30 proc. poparcia. - (Porozumienie - red.) zwiększa szansę ugrupowań na opozycji, a nawet mogłoby się to otrzeć o większość do odrzucenia weta prezydenckiego - ocenił Zgorzelski. 

- Jak pójdziecie do wyborów, pójdziecie razem z Szymonem Hołownią? - zapytał prowadzący Bogdan Rymanowski. - Dzisiaj nic nie jest przesądzone, dla mnie osobiście ten projekt z ugrupowaniem pana Szymona Hołowni jest projektem centroprawicowym, który daje szanse jako drugi blok obok centrolewicowego na wygranie z Prawem i Sprawiedliwością - powiedział polityk PSL.

Zgorzelski o "czarnym scenariuszu" dla opozycji

- Analiza pana doktora Onasza, którą zleciłem, mówi jednoznacznie, że w dużym projekcie, takim, jaki stworzyliśmy w 2018 roku z Grzegorzem Schetyną do Parlamentu Europejskiego, skrzydła po prostu nie brały - przekonywał Zgorzelski. Według rozmówcy Radia ZET oferty “bardziej ideowo podzielone” mogą być atrakcyjniejsze dla wyborców.  

Prowadzący zapytał, czy Grzegorz Schetyna uczestniczyłby w tym projekcie. - To jest strateg polityczny, człowiek, który umie budować różne projekty i konstrukcje. Pokazał w trudnym czasie, że można zbudować pakt senacki. Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty zbudowali ten projekt i go dziś powtarzamy - odpowiedział Zgorzelski.

Polityk PSL uważa, że najgorszym scenariuszem dla opozycji jest taki, w którym będzie "cztery czy pięć list".

- Ale tak będzie - wtrącił Rymanowski.

- Nie będzie - odparł Zgorzelski.

- Platforma Obywatelska - jedna lista, druga lista - Lewica, trzecia lista - Szymon Hołownia, czwarta lista - PSL, piąta lista - Agrounia - wyliczał dziennikarz.

- Jeżeli tak będzie, to PiS ma trzecią kadencję. A ludzie roztropni są po tej stronie i do tego nie dopuszczą - odpowiedział Zgorzelski i nie wykluczył porozumienia ludowców z Agrounią Michała Kołodziejczaka.

loader

RadioZET.pl