Zamknij

Jest nowy sondaż. Złe wieści dla PiS i Jarosława Kaczyńskiego

12.06.2022 12:13

W czerwcu spadło poparcie dla Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej - wynika z badania Estymatora wykonanego na zlecenie DoRzeczy.pl. Oprócz nich do Sejmu weszłyby notujące wzrost poparcia: Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL-Koalicja Polska i Konfederacja. Według Estymatora frekwencja wyborcza wyniosłaby w czerwcu 57 proc.

sondaż
fot. PAP

Zjednoczona Prawica (czyli Prawo i Sprawiedliwość i inne ugrupowania) w czerwcu uzyskały poparcie 38,5 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania z 26-27 maja. Przy takim wyniku wyborczym obecni Zjednoczona Prawica uzyskałaby 214 mandatów, czyli o 21 mniej niż w ostatnich wyborach w 2019 r.

Koalicja Obywatelska (czyli Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) uzyskała poparcie na poziomie 27,1 proc., czyli mniej o 1,3 pkt. proc. niż w maju. Przy takim wyniku KO uzyskałaby 139 mandatów, a więc o 5 więcej niż w ostatnich wyborach.

Nowy sondaż. PiS bez większości w nowym Sejmie

Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica z 11,1 proc. poparcia. To oznacza wzrost o 0,6 pkt. proc. wobec ostatniego badania. Gdyby wybory odbyły się w czerwcu, Lewica zyskałaby 45 mandatów, co oznacza spadek o 4 w stosunku do wyborów.

Pracownia spytała też o poparcie dla Ruchu Szymona Hołowni Polska 2050. Z odpowiedzi wynika, że zagłosowałoby na niego 9 proc. ankietowanych. To o 0,8 pkt. proc. więcej niż w maju. Polska 2050 Szymona Hołowni zdobyłaby 36 miejsc w Sejmie.

Także Polskie Stronnictwo Ludowe–Koalicja Polska nieznacznie poprawiło wynik. Na ludowców głosowałoby 6,3 proc. badanych, o 0,1 pkt. proc. więcej niż w maju. To dałoby PSL 17 mandatów, a więc o 13 mniej niż w wyborach.

Z badania Estymatora wynika, że gdyby wybory odbywały się w czerwcu, do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja (czyli partia KORWIN i Ruch Narodowy), na które chce głosować 5,8 proc. wyborców. To o 0,7 pkt. proc. więcej niż w maju, jednak przy takim wyniku Konfederacja uzyskałaby 8 miejsc poselskich, o 3 mniej niż w ostatnich wyborach.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-10 czerwca 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1059 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

loader

RadioZET.pl/ Marek Siudaj (PAP)