Zamknij

Joe Biden: "Artykuł 5 NATO jest świętością. Putinowi nie udało się nas podzielić"

26.03.2022 14:45

- Dla nas artykuł 5. NATO jest świętym zobowiązaniem - kontynuował. - Jeszcze raz to powtórzę, artykuł piąty to jest święte zobowiązanie i proszę wierzyć, że możecie na nas polegać – mówił Joe Biden do prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał, że "najważniejsza rzecz, która nas łączy, to nasze wartości - wolność, wolność prasy, wolność mediów".

Joe Biden
fot. PAP/Leszek Szymański

W sobotę o godzinie 12:00 polskiego czasu prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden został przywitany przed Pałacem Prezydenckim przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Około dwie godziny później obaj prezydenci zabrali głos na forum rozmów plenarnych w Pałacu. Jako pierwszy - po polsku - przemówił Duda, a tuż po nim Biden. Krótka przemowa głowy państwa USA składała się przede wszystkim z serdeczności i podziękowań, ale nie zabrakło w niej kilku bardziej interesujących stwierdzeń.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Amerykański prezydent podkreślił m.in., że kiedy 25 lat temu przemawiał na Uniwersytecie Warszawskim, użył wówczas słów - „za waszą i naszą wolność”. - Wtedy miałem to na myśli i teraz również mam to na myśli - powiedział.

Joe Biden: „Polskę i USA łączą przede wszystkim wolność prasy i mediów”

- Panie prezydencie, najważniejsza rzecz, która nas łączy, to nasze wartości - wolność, wolność prasy, wolność mediów; dzięki temu rząd działa w sposób transparentny, ludzie mają prawo do wyboru - mówił Biden, zwracając się do Dudy. Te słowa mogą wydawać się nieco zaskakujące, szczególnie w kontekście trwającego jeszcze do niedawna skandalu związanego z próbą przepchnięcia przez polski rząd ustawy „lex TVN”.

Jak dodał, doświadczenia dwóch wojen światowych jasno wskazują, że stabilizacja w Europie jest bardzo ważna dla USA. - To dla nas niezmiernie ważne, szczególnie jeśli chodzi o nasze interesy, nie tylko tu, ale na całym świecie - mówił, zdumiewająco szczerze, Biden.

- Dla nas artykuł piąty jest świętym zobowiązaniem - kontynuował. - Jeszcze raz to powtórzę, artykuł piąty to jest święte zobowiązanie i proszę wierzyć, że możecie na nas polegać – zagwarantował. Przypomnijmy, że artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego, gwarantuje, że zbrojna napaść na jeden kraj członkowski będzie uznana za napaść przeciwko wszystkim.

Joe Biden apeluje: "Niezależnie od tego, co robimy, musimy robić to razem"

Amerykański prezydent wyraził również przekonanie, że Władimir Putin nie osiągnął celów, które sobie wcześniej zakładał. - Władimir Putin liczył, że podzieli NATO, że będzie mógł podzielić wschodnią flankę sojuszu, odłączyć ją od Zachodu, że będzie grał na podziałach, ale nie udało mu się to. Wszyscy jesteśmy razem - podkreślił Biden.

Jak mówił, ważne jest to, aby NATO było w pełni zjednoczone. - Nie może być żadnego podziału i rozdźwięku. Niezależnie od tego, co robimy, musimy robić to razem - powiedział prezydent USA. Dodał, że ważne jest też to, „abyśmy blisko współpracowali i koordynowali działania z Polską”. Być może miał tu na myśli ostatnie przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie o zorganizowaniu misji pokojowej NATO.

Na koniec prezydent USA podziękował też Polsce za wzięcie na siebie ciężaru związanego z napływem uchodźców. - My również chcemy otworzyć granice Stanów Zjednoczonych dla 100 tys. obywateli Ukrainy - podkreślił.

Wojna w Ukrainie - najnowsze wiadomości na żywo

RadioZET.pl/PAP