Zamknij

Senator KO kolejną ofiarą Pegasusa. AP: Jego telefon zhakowano 33 razy

23.12.2021 18:29

Krzysztof Brejza kolejną ofiarą Pegasusa w Polsce - informuje agencja Associated Press. Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku jego telefon zhakowano 33 razy - podaje AP.

Krzysztof Brejza ofiarą pegasusa
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Krzysztof Brejza kolejną ofiarą Pegasusa w Polsce - informuje agencja Associated Press. Według doniesień agencji, przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku telefon polityka PO zhakowano 33 razy.

"33 potwierdzone włamania Pegasusem w kampanii wyborczej na dwa moje telefony. Przed chwilą takiego newsa na cały świat podało Associated Press. Trudno się dziwić, że stosując takie metody PiS wygrał wybory"- napisał Brejza w mediach społecznościowych.

Krzysztof Brejza kolejną ofiarą Pegasusa

Associated Press powołuje się na ustalenia grupy Citizen Lab. Telefon Brejzy miał być atakowany przez hakerów 33 razy od 26 kwietnia do 23 października 2019 roku. Citizen Lab nie wie, kto zamówił hakerskie ataki.

"W 2019 r. telefon polskiego senatora Krzysztofa Brejzy został zhakowany przy użyciu oprogramowania szpiegującego klasy wojskowej, kiedy prowadził on kampanię opozycji przeciwko prawicowemu populistycznemu rządowi w wyborach parlamentarnych , jak odkrył internetowy obserwator" - informuje Associated Press.

W czasie gdy dochodziło do ataków hakerskich, Krzysztof Brejza był szefem kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. "Włamanie Pegasusem na telefon ówczesnego szefa sztabu PO rozbiło kampanie wyborczą całej koalicji i zdestabilizowało osobistą kampanię Krzysztofa Brejzy. To wydarzenie zdecydowało o wyniku wyborczym" - napisała na Twitterze Dorota Brejza.

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące przeznaczone do instalacji na systemach iOS i Android opracowane i dystrybuowane przez izraelską firmę NSO Group.

RadioZET.pl/ Associated Press