Zamknij

W Sejmie dyskusja nad projektem ustawy liberalizującym prawo aborcyjne

22.06.2022 19:40

Posłowie zajmują się obywatelskim projektem "Legalna aborcja bez kompromisów". Poparcie dla projektu udzieliły posłanki Lewicy, a KO nie jest w tej sprawie jednomyślna. Wideo z Sejmu na żywo na RadioZET.pl.

pikieta pod Sejmem
fot. PAP/Radek Pietruszka

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, który do Sejmu wniósł komitet inicjatywy ustawodawczej "Legalna aborcja bez kompromisów", miało się zacząć w środę o 21.45. Rozpoczęło się z opóźnieniem, około 23. Tymczasem pod Sejmem zebrała się grupa osób popierających projekt.

W Sejmie dyskusja nad projektem liberalizującym prawo aborcyjne

Sejm zajmuje się w środę obywatelskim projektem ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych, który pod koniec marca złożył Komitet Legalna Aborcja Bez Kompromisów. Jego przedstawicielką jest liderka Strajku Kobiet Marta Lempart

Projekt ustawy, który podpisało 201 tysięcy 735 osób, zakłada m.in. możliwość przerwania ciąży w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ do 12. tygodnia jej trwania, bez pytania pacjentki o powód oraz możliwość przerwania ciąży po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Ponadto projekt depenalizuje aborcję, czyli uchyla przepisy karne przewidujące odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie usunięcia ciąży czy pomoc w tym.

loader

RadioZET.pl/PAP