Zamknij

Jako jedyny z PiS głosował za odrzuceniem lex TVN. "Niepotrzebne napięcie"

09.09.2021 18:22

Odrzucenie lex TVN w Senacie poparł jeden senator klubu PiS, Jan Maria Jackowski. Trzech jego kolegów wstrzymało się od głosu, a kolejnych sześciu nie stawiło się na głosowanie. Ustawa została odrzucona po głosach większości senatorów KO, Lewicy, PSL, Jacka Burego z Polski 2050 oraz niezależnych.

Jan Maria Jackowski przeciw lex TVN
fot. PAP/Piotr Nowak

Senat odrzucił projekt ustawy lex TVN, czyli nowelę ustawy o radiofonii i telewizji uderzającą w największą komercyjną grupę medialną w Polsce. Jako jedyny z klubu PiS za odrzuceniem głosował senator Jan Maria Jackowski, choć ustawa jest pomysłem partii rządzącej.

Jackowski mówił już w sierpniu na łamach "Rzeczpospolitej", że nowela ustawy wyszła ze strony rządzących "drogą konfrontacyjną, z zaskoczenia" oraz że nie widzi "zysków politycznych z tego działania".

Senator PiS głosował za odrzuceniem lex TVN. "Niepotrzebne, dodatkowe napięcie"

Jan Maria Jackowski przywołał negatywny wydźwięk ustawy na arenie międzynarodowej. - Wizerunek Polski na arenie międzynarodowej jest niezbyt klarowny pod względem przestrzegania wolności prasy, a również na rynku wewnętrznym, w Polsce, mają być protesty. To wszystko wywołuje niepotrzebne, dodatkowe napięcie. Nie wiem po co w takim trybie ta ustawa jest procedowana – mówił w sierpniu w "Rz" senator PiS.

Od głosu wstrzymało się trzech innych senatorów PiS: Margareta Budner, Tadeusz Kopeć i Józef Łyczak. Sześciu kolejnych w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu. Z grupy senatorów niezależnych nie zagłosowała Lidia Staroń, wielokrotnie popierana przez PiS.

Nowela ustawy o radiofonii i telewizji wraca do Sejmu, gdzie większość PiS i koalicjantów zachwiała się po dymisji z rządu Jarosława Gowina i jego partii Porozumienia. Aby trafiła na biurko prezydenta, Sejm musi odrzucić weto Senatu. Za pierwszym razem przegłosował projekt korzystając z poparcia kilku posłów ruchu Kukiz'15, w tym samego Pawła Kukiza.

loader

RadioZET.pl/Rp.pl