Zamknij

Lidia Staroń nie zostanie RPO. Senat podjął decyzję

18.06.2021 13:42

Lidia Staroń nie zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich - zdecydował Senat. Była to już piąta próba wyboru następcy Adama Bodnara, który przestanie pełnić funkcję RPO 15 lipca.

Senator Lidia Staroń, kandydatka na RPO
fot. PAP/Leszek Szymański

Lidia Staroń nie zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat odrzucił kandydaturę popieranej przez PiS senator niezależnej. Za było 45 senatorów, przeciw 51, trzy osoby się wstrzymały. W głosowaniu wzięło udział 99 senatorów.

Lidia Staroń nie zostanie RPO. Senat nie wyraził zgody

- Senat nie wyraził zgody na powołanie pani Lidii Staroń na RPO - powiedział po głosowaniu marszałek Tomasz Grodzki. Kandydaturę senator niezależnej poparło 45 członków klubu PiS, w tym senatorowie Porozumienia. Choć przed głosowaniem zarządzono dyscyplinę, od głosu wstrzymali się Dorota Czudowska i Andrzej Pająk, a Janina Sagatowska nie wzięła udziału w głosowaniu.

Przeciw byli wszyscy senatorzy KO, PSL-Koalicji Polskiej, Lewicy, a także Jacek Bury z Polski 2050 i senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski. Za odrzuceniem kandydatury Staroń zagłosowali także jej koledzy z Koła Senatorów Niezależnych - Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. Natomiast Lidia Staroń wstrzymała się od głosu. - Nie jestem rozczarowana. Wiedziałam, że tak będzie. Nie żałuję, że zgodziłam się kandydować, nie czuję się też oszukana – mówiła po głosowaniu.

Ciągle jest czas na przeprowadzenie kolejnej procedury wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Alternatywą jest nowelizacja prawa i wprowadzenie pełniącego obowiązki. Obecny RPO Adam Bodnar ustępuje ze stanowiska 15 lipca.

RadioZET.pl