Zamknij

Sejm publikuje listy kandydatów do KRS i sędziów, którzy udzielili im poparcia

Joanna Zaremba
14.02.2020 16:00

Na stronie Sejmu opublikowano w piątek zgłoszenia kandydatów na członków KRS oraz wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom.

Sejm publikuje listy kandydatów do KRS i sędziów, którzy udzielili im poparcia
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku publikację list do KRS nakazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i uchylił tym samym postanowienie prezesa UODO, który zakazał publikacji nazwisk.

Zobacz także

Kancelaria Sejmu informuje, że w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2020 r. sygn. akt II SA/Wa 1927/19 uchylającym postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z dnia 29 lipca 2019 r. znak: ZSPU.440.707.2019.AZ.I, oraz w związku z treścią art. 152 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, odpadła przeszkoda prawna dla udostępnienia informacji publicznej zawartej w wykazach sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa. sejm.gov.pl

Zobacz także

Nazwiska sędziów ujawnione

Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 stycznia, w którym uchylił postanowienie prezesa UODO, wstrzymujące upublicznienie przez Kancelarię Sejmu podpisów pod listami poparcia kandydatów do KRS. W piątek po południu WSA opublikował uzasadnienie do tego orzeczenia.

Listy kandydatów do KRS oraz wykaz sędziów, którzy udzielili im poparcia prezentujemy poniżej:

sejm1
fot.
sejm2
fot.

źródło:Sejm

Opublikowane dokumenty można zobaczyć tutaj, na stronie Sejmu.

Spośród wyżej wyszczególnionych kandydatów, członkami KRS nie zostali (nie zdobywając tym samym odpowiedniej liczby podpisów)  : Mariusz Lewiński - który został zgłoszony przez 2 2160 obywateli, Robert Pelewicz i Mariusz Witkowski.

Według list, każdy z kandydatów do KRS uzyskał 25 wymaganych podpisów.

Zobacz także

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oświadczyła w środę, że po pojawieniu się tego uzasadnienia Kancelaria rozpocznie procedurę ujawniania list poparcia dla sędziów-kandydatów do KRS.

Zobacz także

Sprawa udostępnienia wykazu sędziów, którzy udzielili poparcia sędziom-kandydatom do KRS wzbudzała od początku kontrowersje m.in. wśród wielu sędziów i wśród polityków. Do Kancelarii Sejmu były składane wnioski m.in. polityków i organizacji społecznych o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.

Zobacz także

O udostępnienie załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS wystąpiła m.in. posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Gdy Kancelaria Sejmu odmówiła, posłanka zaskarżyła tę decyzję do WSA. Sprawa ostatecznie trafiła do NSA, który pod koniec czerwca ub. roku orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy osób popierających kandydatów do KRS. Listy te jednak nie zostały ujawnione na skutek postanowienia prezesa UODO z 30 lipca, które zobowiązało Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od upublicznienia tych wykazów. Wskazano, że postanowienie ma charakter tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w sprawie.

Maciej Nawacki sam podpisał się na swojej kandydaturze

Jak jednak zwraca uwagę Onet, jedna z list poparcia może wzbudzać wątpliwości. Chodzi o listę poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego. Widzimy tam dane osobowe sędziów, którzy postanowili wycofać swoje poparcie, o czym zresztą wcześniej informowali.  Są to Krzysztof Bieńkowski, Katarzyna Zabuska, Anna Pałasz i Joanna Urlińska. W sprawie Macieja Nawackiego zostały sporządzone dwie opinie prawne - zauważa Onet. Ponadto Nawacki sam podpisał się na swojej kandydaturze do KRS.

Zobacz także

Z kolei portal nadmienia również, że Kancelaria Sejmu dołączyła dwie opinie  Biura Analiz Sejmowych. Dowiadujemy się z nich, że kiedy kandydat na członka KRS zostanie formalnie zgłoszony na to stanowisko Marszałkowi Sejmu, wówczas nie można już wycofać dla niego poparcia.

Drugi z dokumentów sporządził - jak donosi Onet - dr. hab. Marek Dobrowolski z Katedry Prawa Konstytucyjnego KUL.Portal podkreśla, że został on powołany przez Andrzeja Dudę na urząd sędziego SN w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Miało to miejsce w 2018 roku.

RadioZET.pl/PAP/sejm.gov.pl/Onet