Zamknij

Nowy sondaż CBOS: PiS przebija wynik z wyborów. Słaby wynik KO

18.11.2019 15:13

Miesiąc po wyborach parlamentarnych poparcie dla głównych sił politycznych pozostaje stabilne – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Wynik PiS nie uległ zmianie w porównaniu z badaniem przedwyborczym.

Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

loader

Prawo i Sprawiedliwość wygrało tegoroczne wybory parlamentarne z wynikiem 43,59 procent. Miesiąc po wyborach na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 46 procent ankietowanych – wynika z najnowszego sondażu CBOS. 

Na drugiej pozycji wyborczego rankingu pozostaje Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, popierana przez 20 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). Ta koalicja wyborcza uzyskała w wyborach parlamentarnych 27,40 proc. głosów.

Trzecie miejsce zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, z którego list startowali kandydaci SLD, Wiosny i Lewicy Razem (12 proc. poparcia, wzrost o 3 pkt proc.). Jest to wynik niemal tożsamy z wynikiem uzyskanym w wyborach 13 października, gdy koalicję ugrupowań lewicowych poparło 12,56 proc. wyborców.

Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego startowali też przedstawiciele formacji Kukiz’15, uzyskało w listopadowym sondażu CBOS 9 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt proc.). Wynik wyborczy KW PSL to 8,55 proc.

Na granicy wyborczego progu lokuje się sondażowy wynik KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (6 proc., bez zmian). Konfederacja uzyskała w wyborach parlamentarnych 6,81 proc.

Zobacz także

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym przed październikowymi wyborami zmniejszył się odsetek badanych deklarujących zamiar pójścia na głosowanie, ale niezdecydowanych, który komitet poprzeć w wyborach do Sejmu (6 proc., spadek o 5 pkt proc.).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7–17 listopada 2019 r. na liczącej 996 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/PAP