Zamknij

Nowy sondaż to cios dla PiS. Opozycja może stworzyć rząd

20.12.2021 08:07

PiS wciąż zajmuje pierwsze miejsce w sondażach, ale może utracić władzę. Opozycja ma potencjał do stworzenia rządu po wyborach parlamentarnych – pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Nowy sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono w dniach 17-18 grudnia br. Na partię Jarosława Kaczyńskiego wskazało 30,8 proc. badanych. "To jednocześnie zła i dobra wiadomość dla PiS, które nie jest w stanie odzyskać poparcia z ostatnich wyborów, ale jednocześnie – mimo inflacji, podwyżek cen energii i kłopotów na forum międzynarodowym – nie traci pozycji lidera" – czytamy. 

Nowy sondaż. Opozycja może stworzyć rząd po wyborach

W najnowszym sondażu zyskuje Koalicja Obywatelska.  "Poparcie dla niej zwiększyło się o 3 pkt proc. – z 21,2 do 24,1 proc. Inaczej też wygląda sytuacja PSL-KP. W przypadku ludowców różnica 1 pkt stanowi o parlamentarnym być albo nie być tego ugrupowania. W listopadzie PSL znalazło się pod kreską (4,6 proc.), a miesiąc później jest to już 5,9 proc., które gwarantuje sejmową reprezentację. Przekroczenie progu wyborczego to ważna informacja dla całej opozycji – obecność PSL w Sejmie zwiększa zdolność wszystkich ugrupowań opozycyjnych do stworzenia rządu w kontrze do PiS" – napisała "Rzeczpospolita".

Na gorących sejmowych sporach traci Polska 2050 Szymona Hołowni. "Z poparcia ponad 13 proc. miesiąc temu w najnowszym sondażu pozostało ponad 10 pkt" – poinformowano. "Rz" zaznacza, że jak na razie nie przyniósł także zwyżki notowań zjednoczeniowy kongres dwóch partii Lewicy – SLD i Wiosny. 

"Wbrew zapowiedziom liderów o tym, że po kongresie Lewica ruszy z własną ofensywą polityczną, wciąż targane wewnętrznymi problemami partie lewicowe mogą liczyć tylko na wynik ok. 8-proc. (w grudniu 8,4 proc., a w listopadzie – 7,8 proc.)" – czytamy.

"Z kolei Konfederacja, prowadząca antyszczepionkową kampanię i wspierająca PiS w niektórych głosowaniach, utknęła na poziomie ok. 6 proc., mimo że bardzo stara się o nagłośnienie swoich działań. Przybiera to czasem charakter nieakceptowalny dla reszty sceny politycznej, jak w przypadku demonstracji pod Sejmem z napisem wzorowanym na tym z bramy obozu koncentracyjnego Auschwitz – »Szczepienie czyni wolnym«" – napisano.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita