Zamknij

Nowy ​sondaż zaufania CBOS. Kaczyński i Tusk na czele niechlubnego zestawienia

16.07.2021 12:43

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk znaleźli się na czele rankingu nieufności do polityków - wynika z najnowszego, lipcowego sondażu CBOS. Największym zaufaniem wśród Polaków cieszy się prezydent Andrzej Duda. 

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Według sondażu CBOS największą nieufność badani wyrazili w lipcu wobec wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (52 proc.), ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (47 proc.) oraz lidera Platformy Obywatelskiej, byłego premiera Donalda Tuska (45 proc.).

Sondaż zaufania do polityków. Andrzej Duda liderem

W lipcu największym zaufaniem cieszy się ponownie prezydent. Andrzeja Dudę zaufaniem darzy 45 proc. respondentów (tyle samo, co przed miesiącem). Głowie państwa nie ufa 36 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.).

Na drugim miejscu znalazł się Szymon Hołownia, do którego zaufanie zadeklarowało w lipcu 41 proc. badanych (również tyle samo, co w czerwcu). Liderowi Polski 2050 nie ufa 24 proc. respondentów (spadek o 3 pkt. proc.). Na trzecim miejscu uplasował się premier, który może liczyć na 40-procentowe zaufanie (spadek o 1 pkt. proc.). Tyle samo badanych - 40 proc. - nie ufa Mateuszowi Morawieckiemu (spadek o 2 pkt. proc.).

Kolejne - czwarte miejsce - w rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski z 34-procentowym zaufaniem (spadek o 2 pkt. proc.) oraz 39-procentowym poziomem nieufności (spadek o 1 pkt. proc.). Na następnym miejscu znalazł się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (31 proc. zaufania, 24 proc. nieufności).

Tyle samo badanych - po 30 proc. - ufa ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu oraz Jarosławowi Kaczyńskiemu. Lider Platformy Obywatelskiej, były premier Donald Tusk cieszy się zaufaniem 29 proc. ankietowanych. Nie ufa mu 45 proc. respondentów. 

Sondaż przeprowadzono w dniach od 1 do 11 lipca 2021 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1166 osób (w tym: 67,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. – CATI i 10,9 proc. – CAWI).

loader

RadioZET.pl/PAP